| litere123 a întrebat:

Ma simt atat de pierduta in ultima perioada.Nu mai reusesc sa ma bucur de absolut nimic, parca toata tristetea s-a acumulat in momentul de fata.Repet aceeasi rutina si nu reusesc deloc sa ma apreciez.Am o stima de sine scazuta si o incredere slaba.Imi spun ca voi face cutare lucru, dar nu am deloc energie.Nu ma mai recunosc.Plansul exagerat in ultimii ani poate sa-mi fi provocat ceva? Simt o oboseala profunda, nu mai gandesc limpede si parca uit repede ceva simplu.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cuvant a răspuns:

Salut,
Ai motivatia scazuta deoarece nu vezi nimic in jurul tau bun si care sa te motiveze. Energia scazuta vine din cauza ca te-ai inchis in tine si cum ai spus si plansul. Dar acest lucru se poate schimba.
Nu stiu care iti este rutina si nici varsta. E greu cu un sfat/sugestie dar totusi o sa incerc. Incearca sa gasesti o activitate noua. Daca iti este singura, greu, cauta pe cineva sa o faca cu tine. Nu trebuie sa fie una care sa depui efort mare, ci sa fie una noua.
Eu iti sugerez sa cauti ong-uri in jurul orasului tau si sa mergi sa cauti sa faci ceva. Mai mult decat ajutorul tau o sa gasesti ajutor pentru tine personal deoarece o sa intalnesti oameni cu povesti de viata care te vor motiva.
Fa putin sport in fiecare zi si apoi citeste minim 15-20 de pagini pe zi. Citeste orice care sa te puna sa visezi. Chiar si Fluturi de Irina Binder.
Iesi in oras si bea un ceai cu cineva. Daca nu ai cu cine du-te singura. Aseaza-te si bea unul si urmareste oamenii din jurul tau. Noteaza lucruri ce iti plac la ei si ce ai vrea si tu sa ai.
Cauta sa cunosti ce ai in jurul tau plus calatoreste cand ai posibilitate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei avea un mesaj privat de la mine ]n curând.

| Inferno a răspuns:

In viata e simplu: Castigi sau pierzi.
Castigul iti afecteaza mentalitate si drept urmare ajungi sa castigi si mai mult.
Infrangerea iti afecteaza mentalitate si drept urmare ajungi sa pierzi si mai mult.

Concluzia e simpla: Castiga tot timpul.

Aici nu e vorba de skilluri, e vorba de psihologie.
Victoria si infrangerea sunt doar concept relative. Tu le definesti. Tu esti arbitrul jocului. Poti sa castigi mereu, poti sa pierzi mereu.

Exista o axa a progresului, gradatia o alegi singur.
Pote fi: Esec colosal -> Este moderat -> Esec acceptabil
sau: Victorie -> Victorie remarcabila -> Victorie glorioasa

Depinde de tine care gradatie te motiveaza mai mult sa parcurgi "axa progresului".

| Andreeush a răspuns:

Găsește o activitate care să te motiveze, ceva care să îți placă.

| mentholinks a răspuns:

Poți sa faci orice vrei din ceea ce îți este la indemana sa faci sau poți sa nu faci nimic o perioada adică sa nu mai cauți ceva anume de făcut și când ai timp liber și te apuca tristețea întreaba-te "de ce?"

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Asta pentru ca nu ai un țel, trebuie sa iti fixezi un obiectiv de orice fel. De ex vreau sa invat engleza, sa imi iau o masina, orice.