| Amanda1 a întrebat:

Mai sunt fete (sau baieti) de 16 ani ca mine care parintii isi permit sa ii pedepseasca la varsta asta?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Si eu te-as pedepsi, la modul cum ai scris aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii au DREPTUL sa te pedepseasca fiindca sunt tutorii tai legalim, care au obligatia sa te educe si sa te supravegheze pana la majorat.
Nu este pemrisa bataia, dar este recomandata pedepsa!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, toti parintii isi pedepsesc copii rebeli si obraznici, indiferent ca au 5 ani sau 17 ani.

Pedeapsa este o masura utila si recomandata de psihologi, pe care o ia parintele ca sa poate educa un copil obraznic, care este incapabil sa inteleaga de cuvant si vorba buna!

Candva educatia se facea cu batul si cureaua, cand copii sau adolescentii nu ascultau sau faceau lucurui interzise.
S-a renuntat la metodele astea barbarice, desii in unele tari din lume inca mai exista asemenea pedepse, ca o masura clara si stricta de educare a copiilor obraznici si rebeli.

In America de exemplu, parintii isi predau copii la sediul Politiei unde sunt arestati si tinuti inchisi pana isi rectific a comportamnetul si invata sa respecte cu strictete ordinele date de parinti si scoala. Uite aici;

In Australia vin serviciul social acasa la parinti si investigheaza mediul si conditiile de trai ale faciliei si ale copilului. apoi cere o examinarea psihiatrica a copilului si ulterior se face ancheta sociala la vecini, la scoala, la colegii de scoala, pentru a se afla daca copilul este chinuit, batut sau persecutata acasa. In urma acelei analize foarte stricte si serioase copilul este inchis intr-un camin de copii (gen orfelinat) unde este supravegheat 24 de ore pe zi, ori este dus la un spital psihiatric unde este tinut pe medicatie timp de 3-6 luni sau cat este nevoie.

| Amanda1 explică (pentru Violleta2022):

De unde ai scos toate astea violeta? e mai rau de cat cureaua.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amanda1):

Le-am scos din topicuruile scrise de tine!
Uite aici in arhiva forumului, tot ce ai declarat atat la intrebarile cat si comentariile tale din raspunsuri:

https://www.tpu.ro/utilizator/acmgcr/intrebari/
https://www.tpu.ro/utilizator/acmgcr/raspunsuri/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica sa isi permita?
De ce nu si-ar permite un parinte direct responsabil de minor si de educatia acestuia sa il pedepseasca?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| NLS a răspuns:

La 16 ani eram deja suficient de matur cat sa nu fie nevoie sa fi fost pedepsit in vreun fel.

Da, maica-mea era mai stricta in legatura cu scoala, dar in afara ca imi atragea atentia sa nu cobor stacheta (am fost si la info, concurenta mare) nu era cazul de altceva mai drastic.

Sa nu se inteleaga ca am avut/am niste parinti foarte lasatori, carora nu le pasa ce fac.
Sunt la fel de "grijulii" precum ai tai, si precum multi altii.
Am tras un singur fum dupa clasa a 9-a, stii cum m-a mirosit mama? Zici ca eu fumasem toata captura de tigari ilegale de la toate vamile Romaniei intr-un an.
Noroc ca al doilea fum nu mi-a mai trebuit mie, ca daca era altfel, ar fi trebuit sa schimb planeta.

| VoidEternal a răspuns:

Cam de ce nu si-ar "permite"?

Poate o sa vezi la un moment dat ce provocari presupune cresterea unui copil, astfel incat sa nu treaca prin necazurile si lipsurile prin care ai trecut tu ca parinte, cat de greu este in societatea asta de cocos sa-l educi astfel incat sa aiba o personalitate puternica si distincta, cu notiuni solide despre bine si rau, astfel incat sa stie si singur cand sa zica da si cand sa zica nu, fara sa se teama de ce vor zice prietenii lui despre el, sa ajunga un membru functional al societatii in care traieste, nu vreun pierde vara care traieste din somaj si ajutoare.

Iar apoi dupa toate eforturile si chinurile si sacrificiile pe care le-ai facut (si pana nu esti in situatia asta, nu vei stii cate si nu vei stii care), el sa se intrebe cum de "iti permiti" tu sa-l pedepsesti pe el, cand cine stie ce face.

Something to think about.

| Amanda1 explică (pentru VoidEternal):

Domnu psycelpath, nu am inteles mimic din ce ai scris. uite ce am intrebat eu si ce ai raspuns tu. si nici nu scrii daca esti parinte, cati ani ai

| VoidEternal a răspuns (pentru Amanda1):

Raspunsul intrebarii tale se deduce (sau ar trebui sa se deduca) din prima mea intrebare.

Daca il vrei pe sleau, poftim: da, normal ca un parinte isi permite sa-si pedepseasca copilul, chiar daca are 16 ani. As putea sa-ti explic de ce, pana maine, ai intelege fix cat ai inteles si din primul meu raspuns. O sa intelegi cand vei avea copiii tai la randul tau. Nu e genul de lectie care se preda, e genul de lectie care se traieste.

Si ce deranjeaza la intrebarea ta e felul in care ai pus tu problema. Acel "permit" pe care l-am pus intre ghilimele si pe care parintii tai, (nu tu), ar trebui sa-l foloseasca vis-a-vis de intrebarea ta.
Adica ei ar trebui sa se intrebe cum de copilul lor crescut cu atatea sacrificii si eforturi, isi permite sa creada ca ei nu ar avea dreptul sa corecteze un comportament gresit al copilului lor. Cum iti permiti tu sa pui intrebarea asta? Ce anume crezi tu ca le-ar suspenda dreptul de a te pedepsi? Faptul ca ai 16 ani? Ti se pare ca esti la varsta la care nu mai ai nimic de invatat despre viata? La care stii totul despre lumea in care traiesti? Crezi ca pedeapsa sau pedepsele pe care ti le aplica, au originea in vreo dorinta sadica de-a lor de a te vedea ca suferi?

Iar ca sa-ti rapund la intrebare, da, sunt parinte, altfel nu vorbeam doar din auzite si nu intram sa-ti fac morala din prea mult timp liber.

Toti suntem oameni si toti gresim, si tu, si eu, si parintii tai, dar asta nu inseamna ca nu le datorezi cel putin respect pentru ca ai ajuns la punctul la care esti acum. Cu bune, cu rele, asa cum stau lucrurile cand vorbim de orice in viata asta, dar ai fost si inca esti responsabilitatea lor si tocmai pentru ca isi iau rolul de parinte in serios, te pedepsesc, altfel te lasau de capul tau, in fond mai ai numai cativa ani pana cand iti poti lua din punct de vedere legal viata in maini.

Sper totusi macar sa te puna un pic pe ganduri raspunsul meu si sa te faca sa privesti lucrurile putin in perspectiva, sa vezi un pic mai departe de ce te afecteaza pe tine acum in mod imediat.

| Amanda1 explică (pentru VoidEternal):

"Cum iti permiti tu sa pui intrebarea asta?" deci, domnu psycelpath, eu nu am zis ca parinti nu au VOIE sa pedepseasca. asta nu s-a inteles bine. doar am vrut sa stiu daca mai sunt copi de varsta mea care chiar mai primesc pedepse in practic sau este vorba doar de o teorie. am intrebat pentru ca mi se pare ca parintii mei sunt iesiti din normal. tu de expemplu, si scris mult ca ai dreptu sa pedepsesti copii, dar nici odata nu ai zis ca chiar ai facut. vezi- ce diferente mari sunt intre vorbe si fapte...

| VoidEternal a răspuns (pentru Amanda1):

Fiica mea nu are inca 16 ani. Dar daca va fi nevoie de pedepse le voi aplica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amanda1):

Stai linistita ca parintii tai sunt foarte normali, ca de nu erau puneau mana pe curea si te rupeau cu bataia, dar au ales modul normal si recomandat de psihologi sa te educe folosind pedeapsa prin eliminarea obiectelor care ii plac copilului, sau prin restrictionarea activitatilor copilului.

La acest moment parintii tai au realizat cat au gresit in educatia ta, lasandu-te sa ajungi razgaiata si obraznica si acum sunt fortati de imprejurari sa te pedepseasca, ca sa te faca sa intelegi ca nu-i normal sa continui cu obrazniciile.

Pare ca tu nu intelegi de ce tatal tau apeleaza la pedepse si sunt surpinsa ca ai ajuns la 16 ani si esti incapabila sa intelegi ce este rau in comportamnetul tau si cum ar trebui sa te comporti, ca sa fii un copil bun si un adult in devenire NORMAL, educat si cu bun simt, sa le faci cinste parintilor.

| Amanda1 explică (pentru Violleta2022):

Doamna violeta, iti multumesc si apreciez ca ai fost amabila sa imi raspunzi, eu NU am avut nici o intentie sa va raspund obraznic, daca am fost totusi obraznica imi cer scuze si sper ca ma intelegi si ma ierti.

| Laura678 a răspuns:

O sa intelegi când o sa ai copii, ca nu este totul asa de simplu cum pare.
Uneori ii ranim cu anumite lucruri pe care le facem sau cuvinte spuse.
Un părinte vrea tot ce este mai bun pentru propriul sau copil, poate ți ai dori genul ala de părinții care nici ca ii interesează de tine și te lasă să faci tot ce îți poate capul, dar mai târziu crede ma ca o sa le mulțumești.