| Gabrielg29 a întrebat:

Maine am proces si desi eu sunt partea vatamata vreau sa va cer niste sfaturi:

1. Prin iulie, anul trecut un om al strazii mi-a furat telefonul.
Mai pe romaneste, mi-a taiat calea si nu m-a lasat sa merg mai departe pana nu i l-am dat. Se considera furt?

2. In ziua respectiva am mers la politie si am depus plangere impotriva individului respectiv.

3. Dupa aproximativ o luna, am fost chemat in sectie dupa ce politia l-a gasit pe individul respectiv.

Iar acum vine partea importanta:

Prin septembrie, in timp ce eram prin oras, am fost strigat de la distanta de catre acest individ.

Desi eu am refuzat sa merg inspre el acesta a continuat sa ma strige si mai apoi s-a ridicat si a inceput sa ma alerge.

Eu am scapat doar cu fuga in ziua respectiva.

Desi le-am spus parintilor despre incident, ei n-au vrut sa le mai spun politistilor despre incident.

In concluzie vreau sa va cer urmatoarele sfaturi:

1. Cum trebuie sa ma comport la tribunal?

2. Eu vreau sa le spun si ca individul m-a amenintat in ziua respectiva.

3. O sa fie nevoie si de un avocat?

Imi puteti oferi niste sfaturi va rog?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te superi pe mine, dar esti prost si bleg. Adica te opreste pe strada un boschetar, iar ca sa te lase sa pleci ti-a cerut telefonul. Tu ca bula, i l-ai dat? Eu iti spun ca ii dadeam o mama de bataie apoi dadeam si telefon... La 112 ca sa-l ia. Apoi depuneam o plangere pentru o tentativa de furt si nu stiu caruia dintre noi dadea dreptate : mie sau boschetarului? Doi, daca zici daca te-a si fugarit pe strada puteai sa suni la 112, trimiteau un echipaj si il prindeau astfel in fapt. Vezi sa nu te incurci in declaratii la tribunal pentru ca poti sa fi tu cel acuzat daca vede ca o schimbi de la una la alta. In tribunal mergi doar cu probe solide.

Iar dovada ca te-a amenintat nu exista. Si eu mai demult am depus o plangere penala pentru amenintari. Dar aveam mesaje si inregistrari telefonice. Atunci nu de frica am mers la politie. Vroiam sa-l fac sa taca si cum nu am vrut sa imi pun mintea cu prostul, am facut in scris la politie. Individul a fost la un pas de puscarie.

De aceea parintii ti-au interzis sa spui despre al doilea incident. Pentru ca nu exista dovezi. Daca in ziua respectiva sunai la 112 era ok. Dar blegul de tine...

Dar eu cred ca ar trebui sa inveti sa te bati. Invata sa dai la ficat si oua. Acolo doare cel mai tare.

Iar daca nu te simti in stare si esti mamaliga, atunci suna dracu la politie ca de aceea exista telefon.

Avocat? Nu este obligatoriu.

Răspuns utilizator avertizat
| Four a răspuns:

In primul rand trebuia sa suni la politie sau sa ceri ajutotul cuiva de prin apropiere... mda... vezi ca daca nu ai dovezi concrete, agresorul te-ar putea acuza de calomnie...iar partea cu amenintatul ai putea sa o introduci, daca te va pune sa detaliezi cum s-a intamplat, dar daca nu ai dovezi... nasol...dar s-ar putea sa fie martori sau sa se fi surprins pe o camera de luat vederi, ar trebui sa te cam interesezi....la tribunal trebuie sa fi imbracat decent si sa relatezi faptele in ordinea lor si sa nu cumva sa le inversezi sau sa faci din tantar, armasar fiind ca s-ar putea s-a cam pierzi, trebuie sa le spui fix in ordine cu toate amanuntele....cat despre avocat, ar cam fi necesar...fiind ca ar stii cum sa vorbeasca si ce sa spuna, dar daca nu ai bani de unul, fiind ca sunt cam scumpi, ai putea beneficia de unul din oficiu.....mult succes, a si se considera si furt si hartuire... dar sigur vei castiga procesul siii vezi sa ceri si daune in euro...