| CocoKiki a întrebat:

Mama imi ia mereu banii stransi de mine din pusculita.I-am zisa sa nu mai faca asa dar ea tot ii ia. Cum sa o conving sa nu imi mai ia banii?

Răspuns Câştigător
| Ungureanu90 a răspuns:

Mama mea nu mi-a luat niciodată banii, așadar nu îți pot spune din experiență dar cred că ar trebui să-ți ascunzi banii într-un loc sigur, știut doar de TINE! Și să renunți la pușculiță, dacă ai foarte mult mărunțiș schimbă banii în bancnote. Multă baftă!

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Coco,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kyılε a răspuns:

Ascunde pusculita intr-un loc sigur
Si daca tot o gaseste, lasa pusculita la vedere si cand se apropie de ea, o prinzi cu mata-n sac (asta cand esti pe-acasa )
Cand esti la scoala, in oras, fa- ti un portofel pune banii in el portofelul il iei la tine (fiindca atunci cand va vedea ca nu-s banii in pusculita, va incepe sa caute prin toata casa si daca nu'ti iei portofelul cu tine, va banui ca poate sunt acolo si...
Bafta!

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Pune banii intr-un loc unde sa nu stie ea daca crezi ca ce face ea e gresit

| myrandalove a răspuns:

Si mie mama îmi făcea acest lucru, dar am vorbit cu ea... Încearcă să :
- deschizi acest subiect mai des
- demonstrează ca esti capabila sa detii suma respectiva de bani într-un mod responsabil
La mine a funcționat! Succes si tie!

| sert a răspuns:

Sau încercă să-i arăţi că nu e frumos ce face. Pune ceva care să o dezguste, sau să nu-i placă ce găseşte.