| elcosmin a întrebat:

Mama mea are o mica problema. Nu stiu daca este o boala psihica sau nu, dar face curat in casa in fiecare zi. Si pe mine sincer ma streseaza foarte mult sa vad matura aspirator si mop zilnic in casa. Am certat-o de multe ori, i-am zis sa nu mai faca asa de des, dar parca mai rau face. Ce-as putea sa-i zic sa ma lase in jegul meu si sa nu-mi mai faca curat in fiecare zi in casa?

Răspuns Câştigător
| Basthet a răspuns:

Bună! Ar fi bine să privești lucrurile din altă perspectivă. E minunat să ai o mamă care se preocupă de curățenia casei. Întreabă-te dacă n-ai fi tu, ar mai face atâta curățenie? Poate vrea să te apere tocmai pe tine de microbi, deci de boli. Poate vrea să îți asigure un mediu cât mai bun ca să trăiești și să înveți. Dacă te deranjează așa de rău, ce-ar fi să o ajuți și tu la curățenie, ca să termine mai repede și să nu mai vezi aspiratorul și mopul? Succes! happy

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tulburare Obsesiv-Compulsiva. Sau poate e doar stresata, multe persoane fac curatenie cand sunt stresate.

| Kerre a răspuns:

Poate sa fie obsedata de curatenie, adica nu stiu daca este necesar sa faci curatenie in fiecare zi, inteleg ca copiii mai fac murdarie dar nici chiar asa.

| elcosmin explică:

Apreciez umorul, dar aici nu ai fost pe gustul meu.

| Atim a răspuns:

Nu știu dacă neapărat este obsedata de curățenie sau dacă este nevoie de curățenie zilnica. La oamenii cu animale de exemplu, este nevoie pentru ca majoritatea animalelor lasa par. Totodata, daca întrați încălțați în casa, trebuie, iar in camera unui copil neaparat trebuie pentru ca de regula copiii nu mențin azi curățenia făcută ieri, si in niciun caz nu iti poți lăsa copilul sa stea in mizerie. Ce face ea nu stiu daca e curățenie, poate e menținere a curățeniei. Dar chiar și asa, nu e ceva gresit.