| Eriii a întrebat:

Mama mea si-a facut un lifting facial azi, acum aproximativ 9 ore cred. Cand am venit acasa de la scoala m-am speriat oarecum pentru ca am vazut ca avea plasturi imbibati in sange in spatele urechilor la fel si o parte din parul de pe ceafa si obrajii anormal de umflati(o sa se mai aseze in urmatoarele zile totusi) si abia putea sa zambeasca. A trebuit sa stea cateva ore cu dischete si alte lucruri ca tot curgea sange si i s-a inchegat in par. I s-a umblat si la muschii faciali si de la asta nu poate sa manance decat chestii care nu trebuie mestecate, asa ca i-am facut supa crema si budinca si i-am luat nectar de piersici. M-a rugat sa ii iau si medicamente si in tot timpul in care faceam cumparaturi eram agitat si aproape alergam si mi-era frica sa nu o gasesc aproape lesinata de foame sau de durere pentru ca nu am ajuns inapoi la timp, iar in timp ce eram pe drum respiram forte repede si eram foarte panicat. Cand am ajuns acasa am vorbit cu ea si a zis ca are tot ce ii trebuie si ca e ok dar ca o doare putin si e incomfortabil si ca nu poate sa isi miste muschii fetei. Mi-a povestit cum a fost acolo si ca au fost conditii foarte bune, ca o sa se vindece in curand si ca o sa fie ok, dar tot mi-e frica si sincer ma simt si incomfortabil de la schimbare. Gen arata EXTREM de diferit si eram obisnuit cu fata ei altfel. Cu cateva riduri si cu obrajii mai lasati. Acum are fata oarecum perfecta(lasand la o parte umflaturile care o sa se duca) si ma sperie sincer, plus ca avand in vedere ca stam cu bunica(mami sta doar o perioada aici si in cateva luni pleaca in alta tara din cauza serviciului) avem doar 2 dormitoare, deci eu trebuie sa dorm cu ea. Mi-e frica sa nu ma trezesc maine intr-o balta de sange si cu fata ei dezlipita. Mai devreme mai gasise si ceva ce zice ca arata ca un fir din ala(e cusuta) si mi-e frica. Nu stiu ce sa fac si cum sa procesez tot, nu pot sa dorm de la asta asa ca mananc si maine mai am si scoala si nu am facut teme nimic. Nu stiu cum o sa ma trezesc si cum o sa ma simt si mi-e frica si e prea multa presiune. Imi vine sa plang dar nu o fac pentru ca ar fi egoist, penibil, inutil si nu vreau sa o fac sa se simta naspa. Chestia e ca nici macar nu stiu exact de ce imi vine sa plang. Aveti ceva idei de cum as putea sa ma port ca sa nu las sa se vada toate astea pe langa ea sau de ce as putea sa fac sa ma simt mai ok? Va rog, chiar nu ma simt ok

Răspuns Apreciat de Editori
| OxyAliA a răspuns:

Eu îți recomand să faci niște ședințe de terapie, deoarece, într-adevăr, este dificil să trăiești cu asemenea sentimente.

Și de asemenea, să nu îți fie teamă să mergi la psiholog, deoarece nu este o rușine, ci datoria psihologului să te înțeleagă și să te îndrume spre bine.

Îți doresc multă putere și ai grijă de tine și mama ta.

Nu e ușor să ai anxietate, dar nici o rușine în a cere ajutor. Ai încredere și totul va fi bine.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Eu zic sa mergi la un psiholog sau consilier scolar, ca nu o duci deloc bine cu nivelul de anxietate.

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Eu zic să mai aștepți să vezi cum evoluează mama ta. Dacă operația e făcută ok, în timp toate îi vor trece. Referitor la tine, mergi la un psiholog că starea ta nu e ok. Cum s-a mai spus, nu e o rușine. Anxietatea trebuie și ea tratată, așa cum tratezi o altă boală.