| anonim_4396 a întrebat:

Merge sa fii profesor de sport daca nu sunt genul de om vorbaret? Adica cum este? Ma gandesc ca este mai usor ca ex profesor de romana. Trebuie sa ai si clasa ta neaparat? Merita facuta faculta de sport?

2 răspunsuri:
| Xdreaper21 a răspuns:

Stiu ca esti diriginte chiar daca esti prof de sport
Nu poti fi profesor daca nu esti vorbaret
Efectiv o sa te considere bun si o sa faca ce vor(la liceu mai putin da la gimnaziua vai de capu tau)
Acum cu invatatu asta nou ai si manule si cred ca trebuie sa predai cred
Nu sunt prof mai ales de sport si nu sunt sigur 100% de ce am zis

| eckblume a răspuns:

Trebuie sa stii ca abilitatile de comunicare sunt necesare cand ai in fata niste elevi care sunt mai mult sau mai putin atenti la ora.
Poti exersa cu timpul sa ai o ordine in idei cand vorbesti(adica fara ăăă. si pauze cam lungi in vorbire).
Conteaza sa ai pasiune pentru materia pe care vrei sa o predai. Elevii simt imediat slabiciunile unui profesor. Nu trebuie sa ai clasa ta neaparat, daca te referi la titlul de diriginte.
Observa ce face profesorul tau la ora si gandeste-te daca ti s-ar potrivi. Nu chiar simplu sa fii profesor de sport. Tu trebuie sa raspunzi de o clasa intreaga:sa nu se accidenteze, sa execute cat de cat corect exercitiile. In principiu, sa ai atentie distributiva.
Nu ezita sa iti intrebi propriul profesor cum vede el facultatea.
Citeste despre admitere, oportunitati aici: https://unefsb.ro/
Inainte de a da la o facultate trebuie sa stii cate ceva despre ea. In caz contrar, vei avea surpriza sa nu iti placa.