| FlorinPopescuCirjan a întrebat:

Merita sa pleci de acasa daca iti permiti? Eu urmeaza sa dau la facultate si eu am facultatea respectiva in orasul meu, dar ma gandeam sa o fac la Bucuresti pentru ca e misto sa te muti de la parinti. Chiria la camin nu e mare si banii de mancare ori ii mananc aici, ori la Bucuresti, tot aia e.
Ideea e voi ce credeti, merita sau nu? O sa le simt prea mult lipsa alor mei? O sa devin depresiv ca nu ii mai am langa mine? Sau o sa ma distrez pe cinste cu noii mei prieteni?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand se face economie e mai bine, nu recomand sa pleci. Din banii cheltuiti la facultate poti obtine permisul B

| Adry05 a răspuns:

Merită să te muți, părerea mea. e o experiență faină și un pas mai progresiv spre maturitate și independență, plus că anii la cămin sunt foarte frumoși, deși nu știu cât mai aveți parte de asta cu situația actuală. Eu zic să mergi, oricum la un moment dat trebuie să pleci de acasă iar pe ai tăi îi poți vizita în weekend dacă chiar ți-e așa dor de ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te diistrezi sau nu important e ca inveti sa te descurci singur cat mai repede in viata si asta e foarte important.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie să pleci de acasă ca să înveți să te descurci în viață. Dta hotărăști dacă să faci acum această educație suplimentară de care ai nevoie, sau când termini facultatea. Dacă după un am simți că e mai bine să înveți de acasă, discuți cu părinții și te transferi în orașul tău.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Perioada cand copilul pleaca la facultate si se indeparteaza de acasa este... o un moment semnificativ atat pentru copii, cat si pentru parinti.

In general, da... conteaza, parintii o sa iti simta lipsa, si tu la fel. Tin minte si eu cand am plecat, mai ales cand m-au lasat la camin si s-au dus acasa (la 300km departare), parca ceva din mine a plecat. La inceput mergeam din 2 in 2 saptamani pe acasa, desi faceam 6 ore pe drum, pentru ca nu puteam sa mai stau acolo.
Dar dupa un timp, acest "dor" s-a diminuat si acum merg doar de Paste sau Craciun, uneori ma intreb chiar daca sa plec intr-o alta tara ca... nu ar fi nicio diferenta pe acest plan.

Dar revenind, merita, cum sa nu merite. Daca stai departe de casa si te descurci pe cont propriu, o sa te dezvolti mai bine, o sa te descurci mai bine si o sa te simti mai "puternic" ca persoana. Insa ai grija prin ce anturaje de bagi.

Iar legat de Bucuresti, da. Este un oras mare, cu multe evenimente si posibilitati de dezvoltare asa cum vrei.

O sa te si distrezi pe cinste, o sa iti fie si dor de casa, o sa fie si momente rele si momente bune si tot felul de astfel de lucruri, practic iti incepi iar viata, este o noua etapa, un nou inceput, o noua transformare. Asa ca ai grija in ce te transformi big grin

Indiferent ce faci, iti uresc mult succes si zile cu soare! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Depinde ce facultate vrei să faci în primul rând.

| M2gd2R a răspuns:

Cu siguranta! Va fi o etapa noua a vietii si o experienta de neuitat. Chiar iti recomand sa te muti de langa ai tai, fiindcă in modul acesta devii mai responsabil, mai independent si este bine sa se intample de la varste destul de "fragede".

| Cobrakobra a răspuns:

Tu stii cum o sa te simti