| IDamonSalvatore a întrebat:

Mi-am luat laptop si are instalat deja windows 7 pe el. Problema este ca am o singura partitie (C:\). Cum pot sa mai fac inca o partitie fara sa instalez Windows.

4 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Scrie în Start: "computer management". În programul care se deschide, în partea dreapta caută "Disk management", faci dublu click pe el. Pe porţiunea centrală unde scrie litera la partiţia ta, faci click dreapta şi mergi pe opţiunea "reduce volume" aştepţi un pic până face calculatorul treaba şi pe imaginea care se deschide selectezi cât să-ţi taie din parţie. Mai departe nu pot să-ţi zic că nu mai am spaţiu de făcut altă parţie ca să-ţi dau indicaţii.
Sper să-ţi fie de folos

| IDamonSalvatore explică (pentru AdiSR):

Am dat computer management si nu mi-a aparut nimic. Oricum am aflat cum sa fac partitie. Unde ziceai tu sa scriu computer management am scris cmd apoi o comanda pe care am gasit-o pe net. Apoi la partitia C: ii dadeam ingustare volum (am windowsul in romana) si apoi aparea un spatiu pe care il transformam in partitie. Deci intre ce ai zis tu si ce am zis eu sunt si diferente si asemanari Oricum multumesc pentru raspuns.

| AdiSR a răspuns (pentru IDamonSalvatore):

Ştiu că se rezolvă şi fără comenzi în CMD. Eu tot Windows 7 am dar în italiană şi am avut aceiaşi treabă de făcut la început, trebuia să-i mai fac o partiţie. Am bănuit că windows-ul îl aveai în engleză şi de aceea ţi-am dat paşii aşa. Dacă tot nu te descurci cu acele comenzi trebuie o ochiată aici: http://www.youtube.com/watch?v=i5_wI5YqMjI&feature=fvwrel
Este în engleză dar n-ar trebui să întâmpini mari probleme
Succes!

| Vlad_1383 a răspuns:

Nu poti sa faci alta cel mult poti conecta alta prin USB (unele fiind de 100 G).App daca are mult spatiu (peste 70G sau 100g chiar nu conteaza) asa ca iti urez succes!