| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au refăcut obiceiul de a înjura (motive rușinoase).Ei bine,azi m-o zis o,,așa zisă pocăită"la domnul de religie.Ei bine,el e prieten cu un frate de al meu(fratele meu crede în Dumnezeu,de merge în toate bisericile).Ei bine,nu mă simt bine când înjur,nu vreau să am acest obicei. Cu toate acestea,vreau să fiu și eu șmecher,e satisfăcător, dar nu prea confortabil.Aș vrea să mă las de înjurat. Adică mereu zic,, fraiere",, dă-o în colo de treabă"..handicapatule"când mă enervez pe cineva.Dar totuși, nu-mi place asta, vreau să mă las, dar colegii mei nu cred că își vor lăsa obiceiul de a crede că înjur (nu am știut cum să mă exprim aici) și ei au zis chiar blasfemii, în timp ce eu nu îndrăznesc să mă gândesc la asta.
ÎNTREBARE :
Cum mă las de înjurat? M-am apucat deoarece vreau să mă las de ceva...

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ce ar fi facut Iisus, ar fi injurat? Citeste cat mai mult din Biblie si astfel vei scapa de asemenea ganduri (intr-o masura mare cel putin).

| Andreeush a răspuns:

Abține-te și nu mai vorbi urât.

| gabicoo a răspuns:

Simplu: începi să te bați!
Te iei de unii mai duri ca tine și după 2-3 bontăneli bune nu-ți mai arde de înjurat!
laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru gabicoo):

Cum a spus si gabicoo... TE FRIGI... RAU!

si eu am avut problema asta, in liceu am ajuns sa folosesc ca orice semn de punctuatie expresia: "tuti aia a matii" dar nu foloseam nici "tuti" nici "aia a", ci cuvintele explicite OBSCENE
deci la fiecare a doua propozitie mai aparea injuratura asta

si, EVIDENT ca am ajuns undeva unde EVIDENT mi-a scapat, si m-am ars RAU DE TOT, apoi mi-a trecut de la sine, cum imi venea aia in gura imi aminteam automat cat de rau m-am ars si daca imi iesea pe gura ma blamam singur de aia!

| Helper07 a răspuns:

Mi se pare miselos sa injuri - josnic. Nu mai lupta singur cu pacatul, roaga-l pe Dumnezeu sa te ajute, astfel nu reusesti.(Sau poate da dar nu prin har)