| SunshineSunrise a întrebat:

Mi se întâmplă ceva nasol din clasa a 7-a și nu șțiu dacă a avut o influenta faptul ca toată lumea își bătea joc de aspectul meu fizic. Din clasa a 7-a tot tremur când încerc sa vorbesc cu cineva sau la școală, acum liceu clasa a 12-a. În generala toți își băteau joc de mine, iar acum toți îmi dau mesaje sa ieșim deși nu le răspund la mesaje și sunt fix persoanele care ma scuipau pe hol. Ca sunt "buna" și tot felul de chestii care nu își au rostul. Chiar dacă toată lumea ma vede altfel și nu își mai bate nimeni joc de mine nu știu ce sa fac. Am mers la psiholog, psihiatru, terapeut și nu rezolv nimic. Când stau cu persoane din liceu sau în general când ma recreez, incep sa tremur, mi se face rău, vomit și câteodată am o stare de leșin. Îmi tremura vocea și toată lumea ma întreabă de ce îmi vine sa plâng chiar dacă nu îmi vine. La liceu când trebuie sa ma asculte ma blochez chiar dacă știu sa dau totul din mine și iau nota mica, chiar dacă știu de 8 9 sau 10. Toți profesorii îmi spun ca știu sa ma exprim și am un limbaj peste vârstă mea de 18 ani și nu înțeleg de ce vorbesc asa, ceva de genul: "Gegegenul liricric" "Nuvalul, pardon nuvela". Ma simt chinuita în ultimul hal datorita a ceea ce mi se întâmplă din punct de vedere al psihicului și nu știu ce sa fac, mie mi-au spus la psihiatru sa iau niște pastile dar nu mi le recomanda ca ajung la sinucidere și sunt ca un drog pentru mine. Nu vreau sa ma judecați, dar a fost o perioada când am consumat tot felul de prafuri și ma simțeam atât de bine, vorbeam cursiv, dansam, socializam. Am prieteni, dar tot ma înțeapă inima de parca as lesina și de parca as face cunostiinta pentru prima oara. Era sa fiu dependenta de ceea ce am luat dar am reușit sa scap la timp. Eu nu pot sa cred ca niște persoane m-au făcut sa fiu asa. Cum răspundeam eu la ore și cum eram de caterinca cu toată lumea și ce am ajuns. De ce au făcut asta? Cum au reusit sa distrugă pe cineva? Chiar exista puterea asta? Ce sa fac? Am uitat sa menționez ca sunt și agresiva, răspund urat verbal câteodată, am raspuns chiar si fizic, am o impulsivitate de nedescris, am avut impresia la un moment dat ca sunt bolnava psihic si cu toate astea imi plânge sufletul, deja de azi îmi este frica de ce va fi mâine. La liceu se găsește cineva sa ma facă ciudata, terminata, dar nimeni nu se chinuie sa îmi citească măcar un pic psihicul, sa comunice cu mine sa vadă ce am, sa se uite în oglinda și sa zică "tu, tu ai făcut asta, poarta-te mai frumos, pentru ca ești om". Alta chestie e ca nu ascult manele și toți sar pe mine dar asta nu îmi pasa.
Ce sa fac cu mine, cu psihicul și inima mea? Le simt epuizate. Simt ca as putea scrie o carte despre ce am în creier. Nu mai pot. În sinea mea când cunosc o persoana am impresia ca are ceva cu mine și ma comport urat fără voia mea, simt ca cineva ma controlează undeva în psihic.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt foarte multe persoane care se regăsesc in povestea ta. Cine a fost victima acestui fenomen "bullying" ajunge sa dezvolte anxietate socială, uneor chiar severa. Nu e de mirare ca și tu ai. Dar viața ta abia acum începe, poți merge la psiholog, crede-ma chiar ajuta. Însă niciodată nu vei scapa complet de anxietatea socială pentru ca acele experiențe din trecut au lăsat acolo cicatrici, însă poți sa o diminuezi pana la un procent destul de mic. Și trebuie sa înțelegi ca trăim intr-o lume rea, invidioasa, egoista, barfitoate, o sa găsești astfel de oameni la tot pasul. Dacă simți ca cineva nu te respecta ar trebui sa ii platesti cu aceeași moneda. Sa fii rău cu cine e rău cu tine și bun cu cine merita, asta înseamnă supraviețuire.
Și stai liniștita, cu psihicul stai bine, ceea ce ai trăit tu te-a întărit și asta te face mult mai rezistența, fata de alții care au fost ridicați in slavi. Cheia e sa nu mai permiți sa își bata alții joc de tine.
Viața ta o sa se schimbe când vei merge la facultate sau la munca. La facultate lumea e mai civilizata. La munca apoi in viața de adult depinde și mediul in care o sa lucrezi.

| Teo29 a răspuns:

Buna,

Termina liceul cu bine si mergi spre o facultate care crezi ca ti-ar place ca sa o studiezi, asta te va motiva si iti va oferi satisfactie totodata.

Acolo vei intalni colegi noi si oameni diferiti, mai maturi si sper ca mai prietenosi cu tine.

Ai niste traume, in opinia mea ar trebui sa faci psihoterapie o perioada indelungata de timp, poate inca nu ai gasit psihologul potrivit si competent.

Sfatul meu este sa mai cauti psihologi, sa mergi la cate o sedinta sau doua la mai multi, sa vezi care s-ar potrivi sufletului tau.

Nu vreau sa zici ca fac propaganda, dar poate si daca ai merge la o manastire si ai sta vreo 2 sapt. sa te reculegi si sa uiti de toti si de toate ( iti lasi tel inchis perioada aceea, iti iei o cartela pe care sa te sune doar de o urgenta familia ) si s-ar putea sa ajute, incearca macar.

Probabil ai nevoie si de o perioada de linistire, dar sper ca te vei face bine cu timpul. Rabdarea si perseverenta le rezolva pe toate, nu mai sta cu gandul in trecut si sa tot iti plangi de mila.

Incearca sa uiti tot si sa o iei de la 0, faci pasi mici dar mergi macar INAINTE! happy

Toate cele bune!

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy
big grin Distribui aceasta serie de informatii psihologice, cu care incerc sa ajut pe cei care sufera de depresie si nu numai: happy Dupa ce citesti, raspunsul il gasesti in inima ta!winking Mult succes!

-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! happy
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. happy
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. happy
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. happy
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! happy
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! happy
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! happy
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. happy
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. big grin
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. big grin
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. big grin
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. big grin
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca:
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei:
-fac ceea ce imi consoleaza binele. happy
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. happy
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. happy
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. happy
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. happy
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. happy
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. happy
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. happy
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin

-daca nu poti sa nu gandesti deloc, inseamna ca nu te poti elibera din minte. happy
-gandul exista doar in mintea ta,niciodata in realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. happy
-constiinta este calea eliberarii de durere. big grin
-nu mai crea durere in prezent! happy
-accepta si nu rezista inconstient ceea ce exista! big grin
-respecta clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vietii este sa mori inainte de a muri, si sa descoperi ca nu exista moarte. big grin
-viata este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-traieste in locul in care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor sa exista cu, sau fara tine! big grin
-taieste sfarsitul timpului! happy
-nu lasa frica, sa iti inunde mintea! big grin
-nu iti petrece intreaga viata asteptand sa incepi sa traiesti! happy
-nu isi dori ceea ce nu ai,si doreste-ti ceea ce ai! big grin
-viata este deja desavarsita,completa,perfecta. happy
-iti poti imbunatatii situatia de viata, dar niciodata nu iti poti imbunatati viata. big grin
-trecutul nu poate supravietui daca esti prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenintat. big grin
-nimic ireal nu exista. happy
-vindeca durerile, spulbera inconstienta, fara sa faci nimic, pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separa. happy
-nu alerga dupa o iluzie pentru tot restul vietii! big grin
-lucrurile si starile iti pot oferi placere, dar iti pot da si durere. happy
-iti pot oferi placere, dar nu iti vor da bucurie. big grin
-trezeste-te, paraseste-ti mintea, fi prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil sa simti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, in sensul cel mai amplu. happy
-in aceasta stare influenta ta se bazeaza in primul rand, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existenta. big grin
-elimina suferinta la nivelul cauzei! happy
-elimina inconstienta din lume! big grin
-alina suferinta lumii, daca esti chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o sa existe! big grin
-nu nega durerea emotionala, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, infrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continua sa simti durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera sa mori fara durere? big grin
-lasa trecutul sa moara in fiecare moment! happy
-Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin
-Raspuns castigator? happy

| BotezanDaniel a răspuns:

D.p.d.v psihiatric, ar trebui sa incepi sa gandesti asa: happy "Realizez din ce în ce mai mult, că nu mai poate exista durere în prezent, că am tot ceea ce mi-am dorit vreodată.Că visurile mele infantile pe care le aveam cândva şi crezând că le am, mă credeam fericit, s-au dovedit a fi deziluzii şi deşertăciune.Acum lumea trebuie să fie aşa. Fără visuri şi fără idealuri, să nu sufăr şi să nu duc lipsă de nimic.Imaginarul nu este pentru lumea asta.Mi-am dat seama,că am tot ce mi-am dorit,şi că ar fi egoist să îmi doresc mai mult.În clipa asta, am impresia că visurile mele încep să fie tot mai reale, nu pentru că s-au îndeplinit, şi pentru că mi-am dat seama că ele au existat doar în mintea mea, că nu mi le doream eu şi parcă altcineva şi le-a dorit.Ne gândim tot timpul "Cum ar fi fost dacă?","Dacă aş da din timp înapoi...", avem tot timpul nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja.De ce? Viaţa este deja completă, desăvârşită. Viaţa este perfectă. Gândirea noastră e imperfectă. Gândirea noastră nu există. Gândind imperfect, plângem în loc să exultăm şi ne mâhnim în loc să ne fie zâmbetul larg deschis."

| xFlo699 a răspuns:

Salut!
ai putea sa incerci diferite moduri de a te calma si a te simti bine
am avut si eu o astfel de experienta, dar in clasa a treia, dar acum sunt in a 6 si nu mai sunt afectat deloc
am cautat pe internet moduri de relaxare a mintiisi de pettrecere placuta a timpului.
incearca si tu! pe mine chiar m-a ajutat!
funda?