| Angelindeed a întrebat:

Mi se tot se tot spune sa am mai multa incredere in mine dar ce inseamna asta? Nu inteleg deloc. Cum fac sa am incredere in mine?

3 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Increderea de sine se refera la abilitatea de a actiona in directia in care iti doresti sa actionezi, curaj in fortele proprii.
Cum faci? prin exercitiu, facand. Acum depinde si de situatia in care ti s-a spus si felul in care cine ti-a spus a interpretat evenimentul.
Din moment ce spui ca nu intelegi e posibil sa ai intredere in tine insa persoana care ti-a spus sa fi interpretat intr-un mod diferit situatia.

| TincutaNitu a răspuns:

Ai pareri? Ai visuri, dorinte, idei? Spune-le cu voce tare, urmeaza-le si foloseste ce crezi tu ca va duce la indeplinirea lor. A avea incredere in tine inseamna sa nu te lasi influentat la tot pasul de cei din jur. Ia de la ceilalti ce consideri ca te ajuta, dar nu face doar ce spune lumea.

De exemplu, daca tie iti place o bluza si vrei sa o porti, incetezi sa o mai porti doar pentru ca altor persoane nu le place? Aici intervine increderea de sine: continui sa porti bluza in ciuda a ceea ce spun ceilalti. Bineinteles, se aplica bunul simt si intelepciunea.

Sunt multe situatii in care poti folosi increderea de sine. Asa cum spune si costinyo, increderea de sine vine din interior. La un moment dat va ramane cu tine, va deveni parte din tine fara a mai fi nevoie sa fii constient(a) de faptul ca o folosesti. Consider ca vine cu practica; nu o sa te trezesti peste noapte ca ai incredere in tine. Poate e complex sau simplu... nu am idee pentru ca vine de la sine si nu necesita un efort colosal pentru unii, pe cand pentru altii e nevoie de perseverenta.

| costinyo a răspuns:

Increderea in sine este senzatia interioara de putere pentru indeplinirea propriilor dorinte. Aceasta senzatie ne permite sa actionam si sa facem lucruri pe care suntem siguri ca le vom indeplini. Ne face sa ne simtim frumosi si inteligenti si ne da putere atunci cand interactionam cu altcineva din jurul nostru. Chiar daca nu totdeauna este totul frumos este bine sa ne respectam si sa ne apreciem pe noi prima data si pe urma pe cei din jur. Sper ca ti-am fost de folos.