| Niculae_Raluca_1998 a întrebat:

Miturile sunt tot aia cu mitologia? Adica am de facut la scoala un poster despre mitologii si eu am o carte cu mituri. Pot face din ea?

1 răspuns:
| alexandra1987 a răspuns:

O explicaţie pe înţeles ar fi... mitul este parte a mitologiei. mitologia ţine de o populaţie cu o cultură specifică. ai de exemplu mitologie romană, mitologie greacă, mitologie hindusă....si aşa mai departe. presupun că tu trebuie să faci un poster legat de mitologia greacă sau romană sau chiar despre mitologia românească. miturile sunt părţi ale mitologiei. noi avem mitul babei dochia, mitul meşterului manole etc. (mitul este o poveste cu substrat fabulos iar toate miturile unui popor intră în mitologia respectivă)