| anonim_4396 a întrebat:

?~~! Monarhia Salveaza Romania?!

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Foarte puțini cunosc atitudinea, pe care a avut-o Mihai și cu ce s-a ocupat el în timpul rebeliuni legionare. ( Rebeliunea legionară (21-23 ianuarie 1941) a reprezentat confruntarea violentă dintre gruparea fascistă antisemită Garda de Fier și fostul lor partener la guvernarea României, Ion Antonescu, desemnând sfârșitul statului național legionar, care luase naștere la 14 septembrie 1940. În cursul său, grupările legionare au aplicat tactici teroriste, vizând populația Bucureștiului și în mod special populația evreiască din oraș, crimele comise în acest context purtând și numele de Pogromul de la București. Totuși, rebeliunea a avut un caracter național, în marile orașe ale României desfășurându-se acțiuni legionare. Rebeliunea, desfășurată în contextul celui de-al Doilea Război Mondial și al aderării României la Puterile Axei, a pus de asemenea capăt primei etape de alianță între legionari și Germania nazistă, deoarece liderul german Adolf Hitler a preferat să-i acorde sprijinul său lui Antonescu. La 27 ianuarie 1941, Antonescu a format un nou guvern, alcătuit în principal din ofițeri, a căror sarcină era aceea de a asigura ordinea publică și administrarea eficientă, iar la 14 februarie 1941 statul național-legionar a fost abrogat în mod oficial, instaurându-se dictatura militară a generalului Antonescu. Cei implicați au avut două poziții diametral opuse. Cei din gruparea antonesciană susțin că rebeliunea legionară a dus țara pe marginea prăpastiei. În anul 1941 s-au publicat chiar două volume intitulate Pe marginea prăpastiei. Legionarii au considerat că a fost o lovitură de stat a generalului Antonescu, care a urmărit să preia întreaga putere în stat, folosindu-se de armată pentru a-i îndepărta pe legionari de la putere.)

Monarhia, poate îngropa sigur, România!

Soluții corecte:
Înființarea funcției de vicepreședinte.
Atribuții foarte bine precizate, pentru cei 2.
Lipsă imunitate pentru amândoi.
Reconfirmarea lor prin referendum, (a celor 2 ) la jumătatea mandatului.
Mărirea situațiilor în care pot fi suspendați cei 2.
Alegerea separată și nu la Pachet ca în SUA, a președintelui, respectiv vicepreședintelui.

Astea se obțin urgent, prin modificarea constituției.