| NightBird a întrebat:

"Muzica ilustreaza cel mai bine sentimentele umane". Ce parerea aveti despre acst lucru.Argumentati si exprimati-va opinia.

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Muzica este o arta fara de care eu personal nu pot trai. este un sentiment, o pulsatie, un ritm, o vibratie, un sunet. este ceva prin care iti exprimi gandurile si sentimentele ascunse, este zgomotul starii tale interioare, reprezentarea realitatii ce se ascunde in tine si a ceea ce esti tu cu adevarat. versurile pot exprima personalitatea iar sunetele pot amplifica sau chiar exemplifica gandurile tale din acel moment. pe scurt cam asta ar fi, insa poti spune mult mai multe.

6 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Da eu cred in acest citat. Pentru ca il traiesc foarte des. Spre exemplu: vin de la scoala, ma simt obosita, nervoasa, nu am chef de absolut nimic, deschid youtube-ul si ascult sting, sau balade rock pentru a ma linisti. Spre seara, dupa ce termin cu temele, si cand efectele novice ale scolii dispar, ascult ceva mai rock, mai hard. Si cred intr-adevar ca muzica este o alta oglinda a personalitatii noastre. Deoarece muzica spune foarte multe lucruri despre o persoana. O persoana populara, "cul", in trend cu noutatile si fashionista va asculta muzica dance, pop, trance. In schimb o persoana mai inchisa, retrasa(nu emo, dar e si aia o categorie) va avea inclinatii spre rock, alternativ etc. Si gradul de culturalizare al unei persoane poate fi interpretat dupa muzica: unul care asculta manele se va diferentia foarte usor de unul care asculta rock.
E doar opinia mea, nu loviti prea tarehappy

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

@Liniutzzaaaaaa: serios? eu ascult rock si nu cred ca sunt vreo zvapaiata. nu pot intelege ce are toata lumea cu muzica rock? este un gen de muzica la fel ca toate celelalte.nu neaparat muzica lenta exprima sentimente adevarate ci de orice fel este ea. conteaza si insemnatatea ei, versurile, melodia, suntele trebuie sa iasa din intrumentele adecvate la care canta muzicieni de calitate. nu neaparat daca asculti rock nu poti fii o persoana cu care lumea vrea sa stea, sau nu poti automat sa fii bun sau bland. desi muzica exprima cel mai bine personalitaea, si majoritatea asociaza rock-ul cu niste capiati care dau din cap si urla ca disperatii, melodiile exprima toate sentimentele posibile din lume, de la furie pana la fericire. pot fii si balade rock care sunt mai lente. in fine... asa cum ajungi sa cunosti o persoana doar daca te interesezi, asa ajungi sa cunosti si o alta latura a muzicii rock, care probabil pana acum nu credeai ca poate exista. nu te lua dupa aparente si inainte sa treci la concluzii "fa cercetari", cum s-ar zice. o zi buna! happy

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Thx for funda :*

| Liniutzzaaaaaa a răspuns:

Sa stii ca nu numai sentimentele ci si personalitatea. Spre ex nu ai sa vazi niciodata o pesroana blanda, prietenoasa sa asculte rock laughing. Eu cred ca muzica chiar ilustreaza sentimentele umane pentru ca acea melodie este facuta pe un caz real si uneori ai senzatie ca este pentru tine si te ajura daca esti trist big grin

Fundita? :X >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e adevarat, ai dreptate

| MDF a răspuns:

Sunt de acord cu citatul si vreau sa adaug ca muzica si felul in care ea exprima senimentele difera in functie de personalitatea omului. Unii, de exemplu, cand sunt raniti asculta rock in loc de muzica lenta.