| Cristinafgmcriss a întrebat:

Neata, am nevoie de un sfat, in ianuarie i-a fost ziua la cea mai buna prietena a mea si m-a chemat seara sa iesim cu prietenii una alta, iar eu nu tare am vrut sa merg fara prietenul meu care nu voia sa vina si am stat acasa pana la urma si nu m-am dus, iar de atunci nu mai vorbeste cu mine. Nu stiu ce sa fac, stiu ca am gresit ca nu m-am dus dar ar fi trebuit sa ma inteleaga zic si eu ca si ea nu ar fi facut altfel de era in locul meu. Cel mai rau ii ca suntem si colege de clasa si ma doare chestia asta ca nu vorbim si nu ma baga in seama. Chiar nu stiu ce sa fac a trecut deja vreo 3 saptamani...M-am gandit sa o sal asa ca poate ii trece dar vad ca n-are treaba zici ca nici nu o deranjeaza acest lucru. Help me, ce ar trebui sa fac?

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare de-a dreptu absurd ce-ai făcut, dacănu vrea să meargă prietenu tău undeva gata nu mai ieși din casă? pe lângă faptul că mi se pare nepotrivit să-l aduci la ziua ei, că doar pe tine te-a invitat nu pe amândoi. și ok, vrei să-l iei, ai acordu că e ok, dar cum naiba să nu te duci nici tu că nu vine el? sunteți legați cu lanț sau ce? Mi se par stupide de-a dreptu genu ăsta de cupluri de nici nu se c**ă unu fără altul

| Cristinafgmcriss explică (pentru Adry05):

Adevarul ii ca si el era chemat dar nu prea a stat bine cu banii si lui nu-i place sa mearga doar asa, iar eu ma simteam prost ca eu sa ies sa ma distrrz si el sa stea acasa. El mi-a zis ca n.are treaba de merg dar n.am vrut sa merg fara el si bff stia si ea sitoatia deci stiu ca am gresit si o inteleg ca s-a suparat asa rau dar deja la cum ma trateaza si nu ma baga in seama mi se pare dja exagerat gen eu nu asa o stiu zici ca imi face in ciuda si dupa cate observ incearca sa ma inlocuiasca pe la scoala cu o colega rad, se simt bine si sincer in geloasa pe chestia asta si poate ca ea vede aceste lucruri si o face dinadins...

| Adry05 a răspuns (pentru Cristinafgmcriss):

Păi normal că e supărată pe tine, practic în situația asta l-ai ales pe el în locu ei. dacă până și el ți-a zis că n-are treabă și să mergi trebuia să te duci, e prietena ta cea mai bună până la urmă! nu stătea bine cu banii aia e, o să mai fie ocazii, nu e ăsta motiv să stai și tu acasă. Dacă era vreo persoană pentru care nu dădeai prea mare importanță mai ziceam dar să faci asta prietenei cele mai bune mi se pare foarte urât

| Violleta2022 a răspuns:

Este cea mai buna prietena a ta si nu te-ai dus la aniversarea ei, punand in balanta un baiat, cu o prietena CEA MAI BUNA.
Imi pare rau sa-ti spun, dar ai gresit enorm si meriti tratamentul
care ti-l aplica, pentru ca ai dat dovada de neseriozitate si nepasare, fata de ea.
Du-te si cere-i iertare, sperand ca intr-o luna sau 1 an, te va ierta. in orice caz, nu cred ca va mai avea vreodata incredere in tine, dupa aceasta dezamagire.

| Andreeush a răspuns:

I-ai cerut iertare fiindcă nu te-ai dus?

| 70gabriela70 a răspuns:

Eu in locul tău mi-as cere iertare. Nu e normal sa-ți lași prietenii pentru iubitul tău. Dacă te iubește îți oferă libertatea sa ieși și cu prietenii. Deci din punctulmeu de vedere ai cam gresit. Cât despre faptul ca prietena ta te ignora, gândește te ca poate este la fel de rănită ca și tine. Nu merita sa stricați o prietenie pentru asta, crede-mă! Cereți-va iertare și nu ieșiți una din viața celeilalte!

| Cristinafgmcriss explică (pentru 70gabriela70):

Apoi mi.as cere iertare ca stiu ca am gresit dar nu cred ca vrea sa vorbeasca cu mine, adica asa pare

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Cristinafgmcriss):

Incearca! Lasa incertitudinile, ce ai de pierdut?

| Cristinafgmcriss explică (pentru 70gabriela70):

Cred ca mi.e frica sau nu stiu de ce va zice sau daca nu zice nimic m.as simti eu prost...

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Cristinafgmcriss):

Gândește te dacă merita sa incerci

| alexandru0sorin a răspuns (pentru 70gabriela70):

Sal man de obicei as fi de acord cu ce ai zis dar un detaliu sa stii ca imi displace. normal ca daca te iubeste iti da libertatea sa iesi cu prieteni, dar Cristinafgmcriss a zis clar ca EA NU A VRUT SA MEARGA FARA EL nu ca el nu a vrut sa o lase. el nu e obligat sa mearga la ziua ei desigur daca era intelegator poate ar fi facut si el cumva sa rezolve dar acum nu sti niciodata ce motive avea nebunul.

oricum si prietena cea mai buna ar trebui sa fie mai intelegatoare uneori pur si simplu nu ai chef nu te simti bine. or relatie sanatoasa se bazeaza pe intelegere si pe comunicare nu pe pedepsire cand simti ca cineva iti calca stramb.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Pai ea nu a vrut sa mearga fara el dintr-un motiv, eu asa zic. Adica probabil el s-ar fi suparat daca mergea fara el, altfel nu vad de ce nu s-ar fi dus singura la ziua bff ului ei, nu cred ca se vede cu bff doar in prezenta lui.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru 70gabriela70):

Sal nu zic ca nu se poate, dar nici nu zic ca e 100% la suta ok sa extrapolezi din ce a scris ca e fix asa... pot fi si alte circumstante nespecificate la mijloc ca sa zic asa care influenteaza felul in care interpretam mesdajele mie unul im place sa rapsund scurt si la obiect pe ce sa scris

te rog sa nu o iei personal ce iti zic decat mii prezint gandirea felul in care dau cu creieru

| 70gabriela70 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Nu ma supar. Imi place sa schimb idei cu alte persoane. Inteleg ce spui.

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Ți-ai cerut scuze că nu te-ai dus sau aștepți ca tot ea să facă primul pas?