| Darkshadoww a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep, am 22 ani si am anxietate sociala in forma grava, sunt o persoana extrem de sensibila si depresiva de cand ma stiu, am o stima de sine extrem de scazuta, de fapt nu cred ca am avut vreodata stima de sine! Aceasta anxietate la mine se manifesta extrem de ciudat: nu pot sa vorbesc cu oamenii, ma simt tot timpul urmarita si ca oamenii ma judeca incontinuu, cand incerc sa port o conversatie cu cineva pur si simplu nu stiu ce sa spun, nu ma pot concentra la ce spune, mi-e frica incontinuu sa spun ceva sa nu cumva sa par ciudata sau sa jignesc intr-un fel sau altul acea persoana asa ca mai bine tac... tac si tac ....Am avut parte de foarte multe umilinte in viata mea, jigniri, mistouri gratuite, am avut parte si de bullyng in scoala care se lasa la fel cu umilinte, bataie etc. Totul din cauza ca nu am curajul sa ma impun in fata nimanui si probabil oamenii vad aceasta frica a mea si profita. Simt ca nu pot sa fac nimic in viata, va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate, va multumesc din suflet

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ok, multi nu stiu cu ce sa inceapa, la fel de multi ca cei care trec prin ce treci tu. Eu pot sa incerc sa iti spun cateva lucruri, poate care... nu o sa te ajute, daca nu vrei si tu asta. Asta daca nu vrei sa mergi la psiholog, desi sigur sunt si alte variante (infinite aproape :D )

Pentru inceput... da, lumea judeca, nu ti se pare doar, asta face multa lume, asa ca din start, legat de acest aspect... de ce sa te stresezi din cauza asta? Lasa lumea sa vorbeasca, gura lumii este atat de mare incat nu o astupa nimeni si nimic.
In al doilea rand, desi poate este mult mai usor de zis, decat de facut, si NU vreau sa par ironic, rautacios sau sa para ca nu cred ce imi spui (chiar cred, stiu cum este sa ai parte de ultimele lucruri descrise, dar am reusit sa trec peste, si o sa iti spun metoda aplicata de MINE), cum spuneam... ar trebui sa consideri ca nu ai nimic. Daca renunti la acest sine (cum am spus, fara psiholog) este o modalitate de a te trata singura, renunti la tot ce stiai inainte despre asta, si te consideri in primul rand sanatoasa, perfecta si sa constientizezi ca ai tot ce iti trebuie in tine pentru a putea fii fericita. Un prim pas este constientizarea, tu esti singura persoana care poate sa te faca bine :).
S-a demonstrat ca stimuland anumite parti de creier, omul poate sa simta fericirea, starea de bine, ca ii este foame, ca ii este sete... doar cu cateva impulsuri, CHIAR daca nu ii este. La fel de bine se poate face asta si cu cateva ganduri, bine puse la locul lor. Cu alte cuvinte, daca tu chiar VREI sa fii fericita si sa te simti bine, acesta este unul dintre cei mai importanti pasi, sa vrei asta.

Ba poti sa vorbesti cu oamenii, vorbesti cu noi acum. Ce altceva? Nu poti sa te duci sa te dai in vorba cu ei? Pai multa lume nu face asta, nici eu nu o prea fac si cunosc persoane de treaba care la fel... nu fac asta, pentru ca de ce ar face asta? Alte lucruri similare pentru "vorbesc cu oamenii" nu mai stiu, asa ca te rog sa imi spui cazul tau.

Iti este frica sa nu pari ciudata? Pai cum sa pari ciudata? Lumea considera lucrurile ciudate... cele mai normale, de fapt. Iti este frica sa nu pierzi ceva? O eventuala parere buna? O vorba, un gand bun? Iti este frica ca ar putea cineva sa zica ceva, iar apoi sa te considere cumva, si sa ratezi... nu stiu, o sansa spre ceva? O noua legatura? Orice? Pai niciodata nu ai avut acel ceva, asa ca de ce iti faci griji? Citeste aceasta poveste cu maimultele: https://succesdublu.ro/7-pasi-de-a-scapa-de-frica-de-a-nu-pierde/

Ai avut parte de momente urate, jigniri si mai multe lucruri, cum ai descris mai sus. Aceste lucruri se intampla, din pacate sau din fericire. Zic din fericire, pentru ca asa se nasc titanii, unele lucruri... desi sunt urate si rele, se intampla pentru a ne face mai puternici. Cu alte cuvinte, daca nu se intamplau, tu nu mai erai tu de acum, erai alta persoana, si sigur asta voiai?

Cum sa nu poti sa faci nimic in viata? Iesi afara, uita-te pe cer si vezi infinitatea, observa cat de mici suntem aici, incat... o astfel de problema pare asa de mica in comparatie cu tot ceea ce exista. Viata trece, dupa 100 de ani nu o sa mai fim pe aici, si ce ramane in urma? Da, poate inca cateva amintiri. Dar peste inca 100 de ani? Si inca 100?
In lume sunt 7.843.065.584 de persoane, fiecare cu diverse probleme. Si noi de-a lungul vietii ne amintim... cate? 200? 300? 500? Dintre care multe sunt persoane care nu stiu de existenta noastra, si cum ramane cu restul?
Uite aici: https://www.worldometers.info/ro/ cum se sting oameni din viata in fiecare secunda, cum se nasc oameni in fiecare secunda, undeva in acest colt de lume. Pai ce rost au toate grijile comparativ cu aceste lucruri? Pamantul nu o sa se schimbe maine, indiferent de ce facem azi (poate in mai mult timp, da).

Asa ca ce rost au aceste griji, stari de rau, anxietate, lipsa de curaj, daca totul nu o sa mai conteze in final? Iesi afara si traieste EXACT viata pe care o vrei, cum am spus... ai in tine tot ceea ce trebuie, nu iti trebuie nimic mai mult. Exact cum esti tu acum, o sa iesi din aceasta stare, o sa comunici si o sa faci tot ceea ce vrei mai departe. Acestea sunt doar momente, nu trebuie sa traim in ele, pentru ca o sa treaca.

Iar dupa ce simti iar starea de bine, o sa vina din nou o stare de acest gen, pentru ca se intampla din pacate. Iar atunci o sa te gandesti din nou la aceste lucruri. Si o sa treci din nou peste ele, pentru ca asa se intampla.
Citeste "Un pamant nou" de Eckhart Tolle, pentru inceput. Pentru mine a fost o carte de inceput foarte buna si o sa o recomand mereu.

Poti sa primesti orice de la viata, daca pui intrebarea potrivita. Deci, TU ce vrei cu adevarat, de la tine? De la ceilalti? Ce iti doresti cu adevarat? :)