| AnonimJon4444 a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep, am o problema foarte mare am ramas 2 ani la rand repetent in clasa a 9-a si acum nu mai m-am dus sa ma inscriu, iar acum am nevoie de adeverinta pentru pensia de urmas si nu am de unde face rost... evident mama stie ca eu sunt la scoala si am trecut a 10-a de primul an stie ca am ramas dar de al doilea mi-a fost oarecum rusine sa ii zic ca am ramas iar.
Eu mam descurajat de faptul ca am ramas de 2 ori si atunci m-am gandit sa nu mai ma duc inca un an ca pierd timpul degeaba si iar o sa raman. nu stiu ce sa fac acum de unde sa scot eu adeverinta daca nu mai sunt la scoala, iar daca nu duc adeverinta nu vin banii din luna septembrie trebuia dusa iar eu tot am pacalito pe mama cu una cu alta, Voi ce ma sfatuiti sa fac sa ii spun adevarul? nici nu stiu cum v-a reactiona la servici nu ma pot duce pentru ca am doar 17 ani si 7 luni habar am spuneti voi ce as putea face nu am chef de raspunsuri la misto raspundeti serios multumesc!

4 răspunsuri:
| Snowfall a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spui adevarul. Mai devreme sau mai tarziu tot il va afla; si nu ar trebui sa te renunti de tot la scoala, incearca din nou la anul sa te inscrii (daca iti mai permite varsta) sau daca nu, inscrie-te la seral, fara frecventa sau altceva de genul asta, ca fara scoala nu vei putea sa faci nimic in viata. In ziua de azi exista si oameni cu facultate care sunt someri, dar fara liceu?

| AnonimJon4444 explică (pentru Snowfall):

Eu inteleg ce spui dar nu stiu cum va reactiona mama...mam descurajat total. dupa 2 esecuri

| Snowfall a răspuns (pentru AnonimJon4444):

Sunt sigura ca nu va fi fericita cand va afla, dar oricum nu vei putea sa te ascunzi la nesfarsit. In plus, daca va afla mai tarziu va si mai suparata. Ia-ti inima in dinti candva cand este ea in toane mai bune, cere-ti scuze, explicati motivele pentru care ai facut acest lucru, si incercati sa gasiti impreuna o solutie, ea te poate ajuta cel mai bine. Cu siguranta ca iti vrea binele si, chiar daca va fi suparata un timp ii va trece pana la urma.

| bumbutz a răspuns:

Spune i adevarul si pune mana pe carte, altfel o sa dai la lopata si o sa plangi