| DianaAndreea90 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... ma rog deci, am o depresie totala plang foarte mult, ma gandesc cum eram candva, iar acum sunt parca lipsita de viata, lucrurile care imi placeau candva ma plictisesc, nu mai am rabdare sa fiu ca inainte, ma enervez repede si tip la parintii si bunicii mei. Cand eram mica aveam vise (doar iluzii acum), visam sa devin fotomodel, eram mai draguta si toata lumea imi zicea ca sunt frumoasa, acum parca ma uratesc pe zi ce trece, din pacate am 15 ani si nu am avut niciodata un prieten, singurul care a tinut candva la mine...acum cred ca a ajuns sa ma urasca si asta doar din cauza mea. Totul imi merge prost. M-am gandit sa ma schimb sa imi fac o schimbare de "luck" si de comportament dar, cum sad
Am doar cativa prieteni, din fericire am o prietena care este super de treaba si tin la ea ca la o sora. Ma omoara gandul ca nu pot fi ca altele si ma imferiorizez foarte tare.

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Cam asa ma simt si eu uneori :)
probabil e o depresie, gandeste-te ca nu merita sa plangi, ai o varsta foarte frumoasa si esti tanara, merita sa-ti traiesti viata, dar fara lacrimi :) lacrimile te fac urata, trsitetea te face sa pari urata, sunt convinsa ca nu esti :D nimeni nu este urat, cu siguranta fiecare avem ceva frumos :)
nu ar trebui sa fi dezamagita, a fi fotomodel nu e neaparat o meserie :)
nu inseamna ca daca nu ai avut niciodata un prieten nu esti frumoasa, cu siguranta esti o persoana frumoasa, dar probabil foarte sensibila si pui mult suflet :)
poti sa te schimbi doar daca vrei si consideri ca e nevoie, nu neaparat infatisarea, dar incearca sa fi mai calma, putin mai indiferenta si sa nu mai fi suparata ca nu ai de ce;)
acei cativa prieteni pe care ii ai, probabil sunt prieteni adevarati, decat multi in care nici nu poti sa ai incredere mai bine putini, dar pe care te poti baza
de ce nu poti fi ca altele :-/? poate asa esti tu mai deosebita, dar daca vrei ceva cu adevarat cu siguranta poti :)
hai nu mai plange si incearca sa te bucuri de viata :) http://www.noifetele.ro/yourmind/depression.php -poate te ajuta cu ceva :-/;) :-*

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa fi ca celelalte? Adica sa fi o copie? De ce crezi ca originalul nu e suficient de bun?
Si inca cumbatting eyelashesOriginalului ii mai trebuie insuflata ceva incredere in fortele proprii si ii trebuie impus un regim de relaxare.Crezi ca ajungi undeva daca te stresezi? Nuhee hee
Lasa lucrurile bune sa vina in viata tahappy

| Elena1234456 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie.Hei,capu' sus! Exista si oameni cu mai multe probleme ca noi.ai prieteni, ai familie.si in legatura cu baietii.are balta peste, tot ce tebuie sa faci este sa iti scoti undita si sa astepti laughing (undita.adica noul lookbig grin).

| HBK a răspuns:

Cladeste fiecare zi pe un fundament de ganduri placute. Nu te lasa necajita de nici o imperfectiune de care te temi ca ar putea sa-ti impiedice progresul. Aminteste-ti, cat mai des cu putinta ca esti o creatura a lui Dumnezeu si ca ai puterea de a-ti indeplini orice vis prin aspiratii nobile. Poti zbura cand vei decide ca poti. Lasa viziunea din inima ta sa fie proiectul vietii tale. Zambeste!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Cu o astfel de atitudine nu ajungi niciunde.
Nu te mai inferioriza, toţi suntem frumoşi în felul nostru. La 15 ani ai destul timp să îţi găseşti prieten, nu ştii niciodată ce se va întâmpla. La vise nu renunţa şi ai grijă de prietenii tăi dragi. Nu te mai gândi la vremurile bune deoarece nu rezolvi nimic, doar te afunzi mai tare în propria ta groapă. În loc să îţi plângi de milă, poţi începe să gândeşti mai optimist şi să vezi cum ai putea să scapi. Tu de ce vrei să fii ca altele? Nu crezi că sunt destule copii pe lumea asta? Lasă, tu clădeşte-ţi fericirea ta cărămidă cu cărămidă, fără să te uiţi la construcţia celorlalţi, iar apoi la final poate casa ta de fericire va fi mai frumoasă decât a lor...nu îţi descărca nervii pe ceilalţi, şi ai grijă fiecare cuvânt pe care îl spui. Crede-mă, şi eu eram ca tine, până ce m-am dus la două înmormântări ale părinţilor unor persoane apropiate... şi mi-am dat seama că există lucruri mult, mult mai rele ca ceea prin ce treci tu acum. Dacă ai prieteni care ţin la tine, ce ai nevoie mai mult? Ţine minte o regulă de aur, pe care am învăţat-o pe pielea mea: Fii fericit cu ce ai ACUM, căci ai putea pierde şi acest puţin, iar atunci viaţa va fi într-adevăr pustie. Restul vor veni de la sine happy

| Puf a răspuns:

Hei.Gandeste-te alt fel in legatura cu baietii.Pentru ce iti trebuie tie un baiat care sa stea mereu dupa tine.Care sa iti ceara mereu socoteala si sa nu poti iesi doar tu cu prietena ta la un suc sa va bucurati de adolescenta.Vei avea destul timp in viata sa ai pe cineva care sa iti ceara mereu explicatii pentru tot ce faci, acum nu e timpul. Distreaza-te ca nu te mai intalnesti cu anii astia.Si certuri cu parintii la varsta asta sunt foarte multe. Incearca sa vb cel mai mult cu mama ta. Ea te poate intelege celmai bine.Formeaza o relatie de prietenie cu ea si vei vedea ca iti va da cele mai bune sfaturi.Nu te jena fata de ea, spune-i ori ce!

| loundy a răspuns:

In primul rand nimeni nu e cu nimic mai bun ca tine! Priveste situatia din alt unghi si o sa vezi ca lumea nu e chiar asa deprimanta. Ai o familie si niste prieteni care te iubesc si te accepta asa cum esti, cat despre baieti, ai timp destul. Cu ce te ajuta sa se tina dupa tine toata scoala, dar niciunul sa nu vrea ceva serios ci doar sex? Ca sa iti mangai orgoliul? Nu are rost. Cand te mai gandesti ca tu ai probleme mari si ca totul iti merge prost, gandeste=te la bietii oameni din haiti care au ramas fara familii fara case fara nimic. Sunt atatia copii care nu au o bucata de paine si unde sa doarma. Tu esti infinit mai norocoasa ca ei. Si daca te gandesti, de ce mi-ar pasa mie de ei? Pentru ca intr-o zi poti pierde si ce ai acum si atunci o sa te rogi sa fi apreciat viata frumoasa pe care o ai acum! Ai doar 15 ani(si nu nu sunt o baba senila care nu mai stie ce e adolescenta, ca am 16 ani) ai toata viata inainte pentru adevaratele probleme!

Bafta si bucura-te de ce ai,

| DianaAndreea90 explică:

Am citit tot...rand cu rand si va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu mai stiu ce sa iti mai zic, ca vad ca totul se afla in raspunsurile celorlalti care sunt foarte bune si adevarate... uneori exista si momente din astea mai "naspa", momente specifice adolescentei, te inteleg ...Zambeste:dlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot asa...sadsaddar ma gandesc ca poate maine e o zi mai buna si uite ce fac eu...roagate la dumnezeu sa-ti dea noroc in fiecare seara.ai sa vezi ca merge si incearca sa fii indiferenta cu cei care te urasc si in ceea ce priveste relatia intima nu stiu daca te pot ajuta

| karla_8268 a răspuns:

Am trecut si eu printr-o perioada grea la fel ca tine, dei sunt mai micuta. Dar mi-am luat inima in dinti si am trecut peste. Pt mine timpul a rezolvat totul! Si de atunci, singura schimbare pe care am facut-o a fost aceea ca am devenit mult mai puternik...si cand imi vine sa plang ma gandesc ca sunt fata mare si ca sunt. PUTERNICA!
Cat despre baieti eu zic ca o sa-ti vina si tie randul!
Sfatul meu pentru tine este sa fi originala, sa nu copiezi pe nimeni, pentru ca asa o sa fi apreciata!