| Creepygirl2002 a întrebat:

Nidoflor crema e bun pentru cosuri?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nidoflor este un antibiotic, nu poti sa aplici antibiotice dupa " ureche " si sa le testezi ca poate au efect. N-are sens sa-ti agresezi pielea cu un antibiotic daca tenul tau nu are nevoie de acel antibiotic. Mai intai se merge la institutul de igena din orasul tau sau la o clinica particulara pentru, ceri o analiza bacteriologica din pustule si vezi care e treaba si de ce ai nevoie. Trebuie sa tratezi cauza nu efectul iar tu nu stii daca acneea ta este provocata de un stafilococ, de bacteria P.acnes sau are cu totul alte cauze.

http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/nidoflor-crema_11708

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila )

Cura-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Gelul Bioderma Sensibio moussant este foarte bland cu tenul si poti sa-l folosesti si pe ochi fara nici-o problema. Poti incerca si gelul/spuma de curatare din gama balea med, se gasesc in DM si sunt mai ieftine decat dermatocosmeticele dar sunt formulate bine. Gasesti o lista aici : http://pasagera.ro/produse-cosmetice-ieftine-si-bune-balea.html
Eu acum folosesc gelul lor ( costa 10 lei ) si este foarte bland cu tenul, nu simt ca ma strange tenul dupa ce imi sterg fata si nu ramane nici-o pelicula dupa ce il clatesc. Btw, mi-am luat si laptele demachiant si e un mare fail pentru zona ochilor si zone lezate.

Ca si tratament iti recomand crema bioderma sensibium global, are acid salicilic ( BHA care este un exfoliant - iti explic mai jos ce-i cu el ) si cateva ingrediente antiinflamatoare si calmante.

Mie imi place mai mult lotiunea de la Paula's Choice pentru ca o aplic pe toata fata si imi tine cosurile la distanta, imi mai apar doar in perioada "aia" a lunii si cand mananc prostii.

Eu folosesc Lotiune BHA 2% de la Paula's Choice si pot sa zic ca este dumnezeu pe pamant pentru mine. In curand o sa mi se termine si planuiesc sa o recumpar :))
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Eu am luat crema asta de 1/8 martie, aveau promotie 15% la depasirea comenzii de 150 de lei ( ceva de genul fata de promotia actuala care e pentru comnezi de peste 350 lei ) si mai dadeau si un ser antioxidant concentrat in varianta mini. Daca nu te grabesti iti sugerez sa-ti iei cand e o promotie mai faina la ei, aboneaza-te la newsletter.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Dar incearca sa-ti dai seama si de la ce sunt cosurile tale, daca de exemplu sunt pe obraji poate sunt provocate de casti, telefon mobil, prea multe produse de make-up aplicate, pensule murdare care nu sunt curate dupa fiecare aplicare etc. Poate folosesti o crema de fata mult prea grasa, daca iti apar pe frunte poate e din cauza bretonului, daca iti apar pe linia parului si coboara spre frunte poate sa fie cauzate de sampon, daca apar de o parte si alta a nasului ( nu stiu cum se numeste zona aia :)) ) unde sunt si porii mai mariti pot sa fie cauzate de sebumul in exces care este lasat acolo iar bacteriile sunt in lumea lor cand vine vorba de sebum. Incearca sa urmaresti si efectele alimentelor asupra tenului, daca apar cosuri dupa consumul unui anumit aliment de exemplu.

PS: tratamentele astea trebuie sa le incluzi in rutina tenului tau. Trebuie sa folosesti spf tot timpul anului si o crema hidratanta. Mie imi place Bioderma sensibio light pentru ca se absoarbe in cateva minute de la aplicare si nu o mai simt pe ten ^^