| anonim_4396 a întrebat:

Nimeni nu pare interesat sa vorbeasca cu mine sau sa ma asculte cand vorbesc. In trecut vorbeam mai încet si nimeni nu intelegea ce ziceam. In prezent vorbesc destul de tare si clar, dar chiar si asa unele persoane efectiv vorbesc peste mine sau ma ignora cand vorbesc. O mare parte din oamenii din jurul meu fac asta. Nu inteleg care este problema mea. Nu vorbesc pe langa subiect, nu jignesc si nu fac glume proaste. Ma simt foarte prost cand unii oameni se comporta de parca eu nu as fi acolo.
Ce sa schimb la mine? Ca nu stiu ce sa fac sa nu par plictisitoare si sa fiu ignorata.

Răspuns Apreciat de Editori
| LexiEla a răspuns:

1. Daca e vorba de cercul de priteteni mai vechi, tinand cont ca erai mai retrasa inainte, s-au obisnuit sa nu iti acorde atentie. Nu prea ai ce sa le faci decat sa le zici in fata ca te ignora si te deranjeaza.
2. Daca sunt prieteni mai noi, probabil ca ceea ce spui nu ii intereseaza sau vor sa scape cumva de tine. Asta mai ales daca in cercul de prieteni sunt cel putin 2 care se inteleg mai bine intre ei de mai mult timp.
3. Poate intervi in momente nepotrivite cu informatii personale. Genul de conversatie in care raspunsul tau e mai mult axat pe tine "si eu... nu stiu ce am facut. " " si eu am patit asta" etc. Incearca sa asculti mai mult ce spun ceilalti s sa intervii cu solutii sau intrebari mai multe. Sa para ca te intereseaza ce spune respectivul. Iar el va lua comentariul tau drept conversatie si va tine cont ca are ce vorbi cu tine si ca poate sa iti spuna mai multe.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niște nesimțiti, aia sunt cei care fac asta, nu te coborî la nivelul lor.

| Raizing a răspuns:

Ei... bine... oameni se mai si nasc cu o anumita carisma, tu nu o ai.NU poate fi nimic schimbat / adaugat, esti doar o ghinionistasad

| nicoletii67 a răspuns:

Îți vorbesc din propria experiență, NU la tine e problema, crede-mă. Așa m-am simțit și eu într-o perioadă, de fapt nu, cu anumite persoane. Unele persoane pur să simplu nu știu să te prețuiasă, nu te vor alătui, asta e tot. Intră în grupuri de persoane care chiar sunt interesate de tine. În ei e problema, nu în tine.

| Miyana a răspuns:

Nu lua totul la inima.Toti au probleme, inteleg, te simti singur atunci cand nimeni nu te intelege.Trebuie sa fii mai nepasatoare, sa-ti petreci viata cu bucurie, sa fii mai pozitiva, sa-i dai la o parte pe cei care te jignesc.Sa ai prieteni putini, dar buni si care iti cad la invoiala, te pricep, te inteleg.Eu tot am avut asa situatii.Dar mi-am luat inima in dinti si am mers mai departe. Uita trecutul si gandeste-te la viitor.Va fi mai bine.