| Cipichipi a întrebat:

Nu am avut pana acum o relatie pentru ca sunt foarte timid sa vorbesc,chiar si cu colegii de clasa, asa ca stau mai retras.
Imi puteti da cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| devilshelp a răspuns:

Iesi cu prietenii. O sa regreti ca ti-ai petrecut adolescenta in casa sau singur. Daca nu ai prieteni incearca sa te bagi in seama cu alti colegi. Daca te imprietenesti cu unul singur automat o sa te imprietenesti si cu grupul lui/ei. Fa-ti curaj ca nu rezolvi nimic cu timiditatea. Incearca sa nu te gandesti prea mult la o decizie si sa o faci. De exemplu cand vrei sa vorbesti cu un coleg nu te mai gandi la ce se poate intampla, ce va crede despre tine etc. Doar ridica-te din banca si du-te si vorbeste cu el. Si eu eram timida, dar avand prieteni mai tupeisti pot spune ca m-au "vindecat" laughing