| Louissa a întrebat:

Nu îmi pot pune deloc lentilele de contact, am reușit la un singur ochi după vreo 2 ore de încercări și când mi-am pus-o, ma ustura groaznic și simteam ca și cum as avea nisip in ochi, se înroșise și îmi lacrima. Este normal sau am ochii prea sensibili? Ce pot face sa nu mai usture și sa nu se înroșească ochii?

Răspuns Câştigător
| Dolyta a răspuns:

Buna! eu port de putin timp lentile, la fel mi-a fost greu la inceput sa le pun, dar cu timpul le pui mai repede! te ustura pentru ca i-ai iritat tu cat te-ai chinuit sa pui lentilele. in cazul asta iti pui lacrimi artificiale/picături la ochiul iritat si încerci la celălalt pana se calmeaza primul ochi. senzatia de nisip este si pentru ca e ochiul iritat sau de la materialul lentilei! eu primele lentile le-am primit gratis de la clinica deci nu stiu ce marcă erau dar erau super bune, acum cele de pe net pe care mi le-am luat eu la fel le cam simt conturul sau senzatie de nisip uneori pe timpul zilei, asta pentru ca se usuca ochiul din cauza materialului din care sunt făcute sad am citit pe net ca cele din silicon hidrogel sunt cele mai bune pentru ochii care se usucă repede, o sa le încerc data viitoare cand imi mai comand

| Louissa explică (pentru Dolyta):

Hei! Mersi mult de răspuns. Dar Unde le pot găsi pe cele din Silicon hidrogel?

| Dolyta a răspuns (pentru Louissa):

Pe site-ul Optilen am găsit acum, ieftine, dar eu am astigmatism miopic deci ce am găsit eu este pentru aceasta afecțiune (de la Cooper Vision), oricum intră si citește in deschiderea lor ce material au. poate gasesti si pe Lensa tot ieftine, dar nu au nimic in stoc când vrei sa dai comanda laughing

inca o data zic, nu le-am incercat pe cele din silicon hidrogel pentru ca nu am dat încă comandă, dar o sa le încerc data viitoare

poate lasi tu un comentariu daca le încerci si imi zici cum se simt happy

| Louissa explică (pentru Dolyta):

Mersi muult. O sa îmi comand și Îți zic dacă s bune sau nu

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deja ti-ai iritat ochii asa ca, ia o pauza de 2-3 zile sau mai mult si incearca din nou.
Din pacate, da, este posibil sa ai ochii foarte sensibili si sa nu poti purta lentile de contact, iar pentru asta nu poti face nimic, decat sa elimini pe veci lentilele si sa porti ochelarii.