| cineva4523 a întrebat:

Nu inteleg de ce este considerat asa de amuzant atunci un baiat/barbat este lovit la testicule. Sunt foarte multe scene de film in care femeile lovesc barbatii acolo, cu un aer de superioritate deseori, au fost/sunt trenduri pe tiktok cu fete care loveau baietii, nutshot challenge, balls slap challenge etc.

E ceva ce provoaca tot timpul amuzament, fara sa vrei, chiar daca stii ca doare. Si e un subiect oarecum taboo, toata lumea stie ca e punctul slab al barbatilor, toate fetele descopera intr-un mod sau altul ca doare tare. Si cand se intampla genul asta de situatie, toata lumea se gandeste la acelasi lucru.

Unele fete o fac uneori intentionat ca sa rada de baieti ca pot sa ii loveasca foarte usor si sa le provoace durere ca apoi sa faca glume despre vulnerabilitatea asta. E vazuta cumva si ca o superioritate fata de barbati, ca fetele nu au zone atat de sensibile atat de expuse si ca pot sa exploateze asta la baieti.
E ceva legat de lovitul testiculelor care provoaca o ciudata fascinatie, care se reflecta si in cate filme sau tiktok-uri contin asta.

Cateva exemple:
https://youtu.be/nkjGat7plFA
https://youtu.be/xSIjBge2qn8
https://youtu.be/HSuMuzD4CHc
https://youtu.be/wBz-Ld6SuOo
https://youtu.be/3-V8rfoMuTM
https://youtu.be/wSWwx0nrLes?t=187
https://youtu.be/sgHKihTUyh4?t=105

Fiind baiat, eu inteleg durerea, restul mai prea. Deci as vrea sa aflu cum vad fetele/femeile chestia asta, cum au descoperit ca doare tare, ce au crezut si de ce li se pare cumva amuzant, instinctiv?

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Discursul tau e varianta masculina a discursului unei feministe care se plânge de patriarhie.

Ți se pare că e lezata masculinitatea bărbaților pe întregul mapamond pentru că se rade la video-uri? Chiar nu ai preocupări mai importante? Nu ai găsit lucruri mai bune de care să te plângi?

| adorbanii a răspuns:

Acele scene de film despre care vorbești sunt regizate.
Poți face diferența dintre scenarii de film și realitate?

| cineva4523 explică (pentru adorbanii):

Ce legatura are asta? De ce ai face o scena in care cineva simuleaza ca e lovit intr-o zona sensibila pentru efect comic, mai ales cand lovitura in acea zona se poate lasa cu urmari grave? Si filmele incearca sa reprezinte cat mai mult realitatea, deci faptul ca e regizat nu schimba cu nimic motivul pentru care oamenii rad la genul asta de scene.

Ca sa nu mai spun ca sunt atatea videoclipuri in care asta se intampla pe bune, cum sunt si cateva din exemplele pe care le-am dat eu. Deci intrebarea ramane, de ce e amuzant, ca e regizat sau nu? Ca nu vezi scene sau faze reale in care femeile sa fie lovite in zonele genitale sau in sani si nu e amuzant cand cineva e lovit in alte zone sensibile, cum ar fi ochi, cap sau abdomen.

| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! Da, am văzut și în viața reală foarte multe gesturi de genul și pe lângă faptul că e un gest foarte grosolan e si foarte periculos, stiu pe cineva care chiar a leșinat după o astfel de lovitură. Niciodată nu mi-au placut femeile care cred ca au dreptul să dea în bărbați ( de exemplu aveam în cercul de prieteni o fata pentru care nici măcar nu conta ca e lume în jur, daca era o discuție contradictorie între ea și iubitul ei, îi dădea o palmă peste față) si nu înțeleg de ce lumea vede asta ca pe ceva ok, gen le vede mai sigure pe ele pe femeile care fac asta...Mi se pare total aiurea... daca un bărbat ar lovi o femeie ar fi imoral, ilegal si de cel mai prost gust, dar daca o femeie loveste un bărbat e considerată puternică. Eu nu as folosi astfel de lovituri decat în cazul în care ar trebui să mă apăr de cineva care încearcă să îmi faca un rău, în rest mi se par niște gesturi josnice, nu sunt de acord cu lovirea de niciun fel nici măcar în glumă.

| cineva4523 explică (pentru MONICAMONICA13981398):

Trecerea cu vederea sau minimizarea situatiilor in care femeile lovesc barbatii fara sa fie in auto-aparare e un dublu standard sexist fata de barbati, care in genul asta de situatii sunt chiar luati la misto de ceilalti. Femeile respective sunt narcisiste care exploateaza faptul ca e considerat inacceptabil ca un barbat sa loveasca o femeie, dar in acelasi timp, daca un barbat e batut de o femeie, el e considerat slab, iar femeia se poate da victima inocenta la cea mai mica atingere. Evident ca exista si atatia barbati care sa comita fapte de genul asta in alte moduri fata de femei, pana la urma persoane toxice exista indiferent de sex, difera doar metodele intre sexe.

Acum, nu cred ca lovitul baietilor la testicule are legatura cu asta neaparat. Ma refeream mai mult la faptul ca oamenii in general au o fascinatie ciudata cu asta, atat femeile si barbatii, poate mai ales femeile par sa fie amuzate de asta si nu pentru ca le place sa vada un barbat cum sufera (asta ar fi ce ziceam mai sus, dar cred ca e o chestiune separata aceea), din contra, chiar daca stiu ca doare, totusi nu se pot abtine sa gaseasca putin amuzanta situatia, ceea ce e valabil si la barbati (care evident ca nu ar avea aceeasi parere daca ar fi ei cei loviti).