| Deliα a întrebat:

Nu inteleg de ce toata lumea uraste matematica! Eu iubesc toate materiile dar preterata mea este matematica.Sunt in clasa a 11 a si mereu am avut media 10 la matematica si mi se pare foarte usoara si foarte frumoasa.Visul meu este sa fiu profesoara de matematica.Dar de ce toti copiii o urasc asa de mult?

Răspuns Câştigător
| caterinasmile a răspuns:

Nu o urasc toti copii. Sunt care se pricep foarte bine ca si tine.
Nu toti oamenii au inclinatii spre matematica, chimie si fizica la fel cum nu sunt toti buni la romana, logica, filosofie, engleza, franceza sau altele. De exemplu mie matematica, chimia, fizica nu'mi erau un mister. Ma descurcam, scoteam media 7 sau 8 dar am ales un profil care nu se bazeaza pe aceste materii.
Deci cred ca totul depinde de inclinatiile tale, de ceea ce te atrage.
Succes! :*

| Deliα explică (pentru caterinasmile):

Ai dreptate.In plus mama e profa de chimie si tata de fizica.

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru caterinasmile):

La ce profil esti, la liceu?
*-*

| caterinasmile a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Am fost pe profilul "Stiinte sociale"

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru caterinasmile):

Si de ce te-ai mutat? Cum era la acel profil?
*-*

| caterinasmile a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Am terminat liceul.
A fost foarte bine. Am fost la un liceu foarte fain ca sa spun asa. Nu stiu, cu mici exceptii eram toti uniti si fara fite, mari si mici. Imi aminetesc ca in clasa mea din clasa a 9 a pana intra a 12 a veneau foarte multi si isi petreceau pauzele cu noi. Eram o clasa prietenoasa si placuta aproape tuturor. Cat despre profil... a fost prea frumos. Se pune accent pe obiectul logica deoarece este obiect de bac. Engleza, romana si istoria erau si ele foarte importante. Depinde foarte mult de profesori ca la orice profil. De exemplu logica sau filosofia nu le intelegea oricine dar cei ce faceau cu dirigintele meu printre care si clasa mea normal au luat note de 9 si 10 la bac.
Succes! :*

| caterinasmile a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Aaaa si scuze daca am greseli de scriere dar abia m-am trezit si sunt pe jumatate adormita si euforia sarbatorilor m'a cuprins inainte deci sunt cam distrata.
Sper sa ai sarbatori fericite si tot cea ce iti doresti! :*

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru caterinasmile):

Multumesc. Si cu ce medie ai intrat? Mc.
*-*

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru caterinasmile):

Nu face nimic, iti multumesc pentru urari. Sarbatori fericite si tie!
*-*

22 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Eu urasc matematica! Poate si din cauza profesorului meu de matematica. Uni se pricep, alti nu. Nu toti suntem la fel.Uni au inclinati spre partea umana, alti pe cea reala...
*-*

| Deliα explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Daca vrei sa stii eu am inclinatie spre ambele parti.Stiu sunt o ciudata mega-tocilara.Singura materie pe care o urasc in afvaratul sens al cuvantului este sportul.Nu pentru ca sunt grasa am 1.69 si 46 de kg.Stiu,sunt foarte slabb pentru inaltimea mea.

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru Deliα):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. La ce profil esti?
*-*

| Deliα explică (pentru Deliα):

Slaba,vroiam sa zic.

| Deliα explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Sunt la liceu nu e logic?

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru Deliα):

Mare-i gradina Domnului. Am inteles ca esti la liceu, dar ce profil?
*-*

| Gabica a răspuns:

Ma pricep la matematica, la fel cum ma pricep si la celelalte materii, de altfel, dar asta nu inseamna ca nu le urasc tongue

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Si mie imi place matematica.
Sau cel putin imi placea.Ma rog.E mai complicat am avut o profa care ne explica foarte bine, acum avem alta care-i cam tuta in fine.
Copiilor li se pare grea pentru ca matematica fara teorie nu se poate.
Si cateodata ai mai mult de invatat de cat la romana si li se pare asta greu.
P.S. Eu visez sa devin profa de engleza sau romanasmug
Sarbatori fericite!

| Deliα explică (pentru OaNaArEcOnTpEtPu):

Merci,si tiewinking.Sa ti se indeplineasca visul de a deveni profesoara.

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns (pentru Deliα):

Multumesc!
Si tie sa ti se indeplineasca!
:*

| caterinasmile a răspuns:

Multumesc foarte mult pentru fundita!
Sa ai un Craciun fericit! :*

| Deliα explică (pentru caterinasmile):

Nu ai pentru ce, o merita-i.Craciun fericit si tie!

| Claudiu992 a răspuns:

Pentru ca pentru unele persoane (inclusiv eu) se gandesc ca nu tot ce inveti la matematica iti foloseste in viata...sunt multe chestii care nu le folosesti.
Spre exemplu vectorii sau intervalele.
Sunt usoare, dar mie unul nu mi se par niste chestii care te ajuta in viata.

| KidGirl99 a răspuns:

Pentru ca pentru unii copii este ''grea'' in sensul ca trebuie sa te duca mintea sa rezolvi o problema de geometrie + ca sunt lenesi si nu invata, iar daca nu inveti la matematica esti varza straight face Si mie imi place, dar e ceva de munca... tongue