| xoxolarisaxoxo a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac! Am 17 ani, 1.72m si o greutate de 62 de kg, dar eu sunt obsedata de slabit, ma consider extrem de grasa si urata dar totusi am fost aleasa miss boboc(ironic nu?)Am fost o fata atletica(pana sa intru la liceu) si dupa ce parinti mei s-au despartit am luat in greutate mult in clasa a 10-a, in decurs de cateva luni am ajuns de la 51 la 78 kg, atat aveam si de revelion(2012) si dupa ce am realizat ce MONSTRU devenisem am trecut la o metoda drastica...fac sala de 3 ori pe saptamana si daca mananc putin peste limita mea calorica de 1200-1300 vomit tot(pur si simplu nu pot sa stau cu gandul ca ce am in mine ma ingrasa)...nu mai rezist! nu ma pot oprii din ceea ce ma distruge, am incercat si nu pot! renunt timp de 1-2 zile si dupa aia ma simt atat de vinovata pentru ceea ce am facut si ma deprim(ma mutilez si imi fac dieta si mai draconica ajungand chiar la infometare) si incep again and again.Am incercat si diete normale combinate cu sport dar dupa 2 ani de truda fara efort, m'a acaparat monstrul din minecrying((((( HELP!

Răspuns Câştigător
| darnme a răspuns:

Esti frumoasa daca te-au ales miss, esti nebuna? laughing Nu esti deloc grasa, ci din contra ai greutatea perfecta pentru inaltimea ta. Si stii cate fete ar vrea sa fie inalte ca tine? Ar trebui sa fii mandra ca esti inalta, eu am cativa centimetrii in plus fata de tine si ma simt norocoasa!
Eu as vrea atat de mult sa mai pun cateva kg, dar am un organism f ciudat care oricat as manca nu se depune aproape nimic pe mine straight face.Si am 1.76 si 58 de kg :-s.
Te sfatuiesc sa te opresti cu dietele si infometarile astea care nu fac decat sa iti dea organismul peste cap. Nu te ajuta cu nimic, ci iti fac mai mult rau!
Mananca normal si fa sport! Este foarte bine ca faci sport, este sanatos si pentru corpul, dar si pentru mintea ta. Si eu vreau sa ma apuc de ceva timp, ca sa depun niste masa musculara poate ma ingras macar asa laughing
Deci nu iti dori sa fii exagerat de slaba, iti spun din proprie experienta nu o sa te simti mai bine, nu o sa fii mai admirata!
Sunt sigura ca esti o fata frumoasa si inalta care arata foarte bine! Ramane ca tu sa vezi asta!
Incearca sa treci peste obsesia ta! Gandeste-te ca sunt fete cu adevarat grase care ies in pantaloni scurti pe strada si nu le pasa ce crede lumea, ele se simt bine in pielea lor. La fel daca mergi la strand. Si oricum toata lumea e frumoasa asa cum este, nimeni nu e perfect. Nu incerca sa fii perfecta, pentru ca nu o sa reusesti niciodata!
Eu zic sa te apuci si de dansuri si sa iti ocupi timpul cu ocupatii care sa iti placa ca sa iti iei minte de la prostii gen slabit. Daca faci dansuri, o sa te simti mai fericita rapid, muzica face oamenii mai fericiti.
Deci, bafta si ai grija de sanatatea ta! :*

| xoxolarisaxoxo explică (pentru darnme):

Multumesc MULT! happy
O sa incerc sa nu mai fac asemenea prostii...doar sper sa nu fi ajuns asa de departe incat deja sa fi devenit bulimie sau anorexie sad

4 răspunsuri:
| SweetLikeaLemon a răspuns:

Vreau sa vin si eu cu o mica completare: Daca chiar nu poti sa renunti la ideea de a slabi, incearca sa ai mereu langa tine o prietena buna care sa iti aminteasca mereu sa mananci sau care sa te sprijine. Sau ai putea sa incerci sa mergi si la psihologul scolar, mai ales ca totul este confidential. Si gandeste-te ca viata ta nu poate sa se invarta numai in jurul greutatii perfecte, pentru ca asa o sa uiti sa te mai bucuri de restul lucrurilor frumoase.
Iti doresc succes in a scapa de obsesia asta! :*

| vRaz a răspuns:

Scumpo, areti foarte bine. Incearca sa nu mai fi asa complexata de cum areti. Poate ai un iubit, el te iubeste pentru asta, daca nu, o sa gasesti pe cineva. Nu te mai infometa si nu mai fa prostii ca nu merita. Invata sa te auto-stimulezi, baga-ti in capusorul ala al tau frumos, ca nu frumuseata exterioara conteaza, ci cea interioara. Continua cu sport-ul, o sa te ajute mai mult decat infometarea. Daca vrei sa mai discutam, lasa-mi id-ul tau (intr-un mesaj privat) si o sa mai vorbim. Sper ca te-am ajutat happy

| xoxolarisaxoxo explică (pentru vRaz):

Id-ul meu este larissa_frumushik@yahoo.com si da m-ai ajutat :*Da am prieten de 3 luni si el sustine ca arat foarte bine pentru ca sunt tonificata si am corpul lucrat...dar eu pana si masa musculara o vad prea MULT! crying