| Yarinn a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac! Va voi prezenta problema mea mai pe scurt, fiindca e foarte incurcata... Am doua prietene "de suflet", sa le spunem I. si A. Cel mai bine ma inteleg cu I., pentru ca ea reuseste mereu sa-mi ridice moralul, daca am o problema, ma ajuta fara sa ma ia peste picior sau sa se considere superioara. Cu A. as putea sa ma cert des, dar nu o fac, pentru a ramane prietene toate trei. A. se considera stapana lumii, cea care are intotdeauna dreptate si care le stie pe toate (nu mai vorbim de cea mai frumoasa, desteapta si talentata...). Am invatat sa o evit cat de mult pot, fara ca ea sa observe. De curand, si I. a observat ca e mai bine sa o evite si au ajuns la o cearta. Atunci eu am ramas neutra, pentru ca stiam ca pana la urma se vor impaca si, daca as lua partea cuiva, as ramane pe dinafara. Nu s-au impacat prea curand, iar I. s-a suparat pe mine pentru ca nu i-am fost alaturi, poate astfel ar fi reusit sa scape de A. Ne-am impacat pana la urma (eu cu I.) si am inceput sa o evitam pe A.(ieseam fara sa o invitam, ne plimbam dupa ore fara ea, mergeam la mall fara ea si I. nici nu o mai saluta). A. s-a suparat, apoi i s-a bagat iar pe sub piele lui I. si s-au impacat si a convins-o sa nu ma mai bage in seama. Sunt sigura ca I. ar fi vrut sa fim prietene toate trei si nu observa cum A. o manipuleaza, fiindca a incercat sa-mi vorbeasca, dar am ignorat-o, apoi i-am trimis un mesaj in care i-am explicat ca ma simt tradata si am rugat-o sa o felicite pe A. pentru ca a obtinut premiul cel mare, pe I.
Acum nu stiu ce sa mai fac! Vreau sa fiu prietena cu I., dar nu mai vreau sa fac eu primul pas (noi ne-am mai certat si eu eram cea care ceda). Consider ca m-a tradat, chiar daca nu si-a dat seama! Ajutati-ma, va rog! Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac!

4 răspunsuri:
| iuandfto a răspuns:

Incearca sa-ti faci alti prieteni si laudate cu ei. Poate I. cand va vedea asta poate sa fie din nou prietena ta.
Sa sti ca-ti multumesc pentru raspunsul dat la intrebarea mea.

| Yarinn explică:

Multumesc pentru sfaturi... azi m-am impaca cu I. si nu stiu ce se va mai intampla cu A.

| zalisa a răspuns:

Daca I. a mers cu A. insemna ca e la fel ca ea.deci, ar trebui sa incerci sa-ti faci alti prieteni:d

| Lucie a răspuns:

Intradevar ar trebui sa incerci sa-ti faci alti prieteni deoarece se pare ca acestia pe care ii ai nu te merita.totusi ai putea sa mai faci o incercare de a te impaca cu ele si daca si de aceasta adata iti demonstreaza ca nu iti sunt prietene cu adevarat atunci ar trebui sa-ti vezi de viata ta si sa le lasi in urma.pana atunci mult succes incontinuarehappy