| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa mai fac, am ajuns la capătul puterilor. Sunt cu un baiat de 8luni si ma Înșeală. Il iubesc din tot sufletul meu nici nu pot sa descriu ce simt pentru el mi as da sufletul sa
Fie bine el sa nu ma vada cat sufar dar nu mai pot va rog ajutați ma ce sa fac simt ca înnebunesc am 5zile de cand stau in casa si plâng si ma consum ca ma rănește imi înfige cuțitul in suflet cat am lasat pentru el l am pus mereu pe primul loc in viata mea dar nu mai pot sa îndur. Nu mai am putere sa i mai răspund la telefon sa vorbim sa nu ma vada cum sunt, sunt terminata va rog sa ma credeți nu mai pot sa vorbesc fara sa nu plâng.am încercat sa termin tot, am luat pastile sa dorm sa uit nu mai stiu ce sa fac sa se termine.eu stiu ca el nu ma mai iubeste din moment ce a facut asta.el sta cu mine pentru ca ii este frica sa fac ceva.stie ca am luat pastile si m-a pus sa ii jur ca nu o sa
Fac nimic. Nu mai rezist ma doare sufletul, incep acum liceul am 17 ani si eu plâng in continuu si nu pot dormi nopțile, nu mai am liniște in suflet visez urat si ma trezesc plângând. Vreau sa termin tot dar nu pot sa i fac una ca asta m ar avea pe cotiinta si stiu cat ar suferi. Simt ca am înnebunit de cap nu mai pot sa vorbesc cu nimeni, simt cum ma doare inima din cauza lui.nu i am gresit niciodata cu nimic eu in 8luni nu am ieșit de
3ori cu prietenele mele nu i am dat niciodata motiv sa mi faca una ca asta mi-a înfipt cuțitul in inima cat ma doare nu are nimeni idee ce e in sufletul meu va rog dati mi un sfat va implor nu mai am la cine sa apelez, v am scris printre lacrimi

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa nu iti mai dai singura motive de disperare, pentru ca tu cu cat te gandesti mai mult, cu atat inrautatesti situatia. Intrebari ca "De ce?" nu isi mai au rostul. Acum in mintea ta trebuie sa urmeze intrebari ca: "De ce am nevoie de el in viata mea?" Trebuie sa pui in balanta momentele bune si cele rele si vezi ce atarna mai mult. Nu te poate ajuta nimeni in acest caz, doar tu singura. Toti am trecut prin asta si poate nu doar odata, dar singura trebuie sa iti gasesti puterea sa te ridici. Nu ai de ce sa te duci la el, nu il poti tine legata de tine cu amenintari cu pastile si alte prostii. Fiecare are viata lui si e liber sa faca ce doreste, nu il poti tine cu forta. Ai devenit dependenta de el, de asta ai starile de acum. Durere+reflectie=evolutie happy

| OldSoul a răspuns:

Vrei un sfat? O sa-ti dau eu unul, sau hai chiar doua pentru ca imi e mila de tine dar ai grija pe care-l urmezi!
1. Plange pana te ineci in propriile lacrimi si mori si asa scapi de toata suferitanta.
Sau
2. Invata sa treci mai departe, e clar ca esti topita dupa el si ca nu prea ai stiut cum sa-l ti aproape, sau sa zicem ca el nu a stiut sa te aprecieze.
Deci fii tare, ai ales odata prost incearca sa vezi unde ai gresit si sa nu se mai repete asta.
Invata sa-ti asumi propriile alegeri, propriile greseli si sa suporti consecintele.
Viata nu se rezuma doar la o alegere gresita, sau la o singura iubire, asta este nu te apreciaza ce o sa faci? O sa incerci sa stai cu el sperand ca fa vi bine? Chiar sa alegi asta nu va fi asa.
Deci pe scurt desparteste-te de el si treci mai departe.
Sunt multi baieti care probabil ar fi vrut si inca vor o fata ca tine doar ca nu toti te merita, nu toti sunt la fel.

Acum parerea mea e urmatoare, tu te-ai indragostit de un baiat gen bad-boy si desigur, te-ai "ars".
Ai fost orbita de o falsa iubire si inca esti...
Te minti singura, spui ca "Vreau sa termin tot dar nu pot sa i fac una ca asta m ar avea pe cotiinta si stiu cat ar suferi. " Atat timp cat el te-a inselat tu chiar crezi ca-i pasa de tine? Il doare fix in cot de tine, vede ca esti "distrusa" si ii este oarecum mila ca deh ati petrecut 8 luni impreuna si in caz ca faci vreo greseala toti ar da vina pe el, nimic mai mult, tu in loc sa te trezesti la realiate, incerci sa-l santajezi cu asta de parca ai rezolva ceva.
Deci prin urmare nu te juca cu focul daca nu stii sa-l controlezi ca e posibil sa te arzi rau!
As putea sa-ti dau mai multe sfaturi dar avand in vedere ca in intrebarea ta nu ai precizat mai nimic despre el si ai folosit-o doar sa-ti plangi de mila, nu prea am cu ce altceva sa te ajut.
Deci multumeste-te cu sfaturile primite, stiu ca nu sunt cele mai "lacrimogene" sfaturi la care te-ai fi asteptat tu, dar de ce sa mint sa-ti dau un raspuns pe placul tau care te amageste pentru moment, dar nu te ajuta cu nimic pe termen lung?
Asta e adevarul dureros!
Fii tare, viata nu merge mereu asa cum ne dorim.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Deci,eu nu am precizat nimic despre el pentru ca eram foarte disperata si nu am știut cum sa
Formulez.am scris ce am simțit. Eu nu pot sa pun punct relației pentru ca el nu vrea, ma înțelegeți? nu stiu din ce motiv el spune ca ma iubeste mult si nu vrea sa ne despartim dar el mai face sa sufar in continuu, 2zile ne merge super incep sa ma detașez putin, apoi mai apare cate o bomba mai aflu cate ceva si ma distruge complet. Ce vreți sa spun despre el? Avem relatie de 8 luni el inca spune ca ma iubeste. A dat la facultate ff pentru a ramane cu mine.el se comporta la fel de frumos cu mine si imi zice ca ma iubeste si eu il iubesc din tot sufletul dar nu mai am putere sa merg mai departe ma macină tot

| Nemessys a răspuns:

Deci. te rog opreste-te. Nu merita sa continui sa suferi in halul asta pentru un bou ( ca altfel nu-i poti zice). Ce are acel baiat si nu au altii? E unic? NU! Of. treci printr-o situatie grea, mi-e mila de tine si imi pare rau de ceea ce simti, eu nu am trecut prin asa ceva dar incerc sa te ajut zicandu-ti cam ce as face in locul tau. Deci in primul rand, umpleti capul cu aceasta propozitie : nu merita sa plang pentru el. Zi-o de 100 de ori inainte sa te culci. Adica plansul mai tare agraveaza situatia, nu-l aduci inapoi daca plangi, deci plangi degeaba ca nu o sa schimbi nimic.
2. Descarca-ti sentimentele la unul sau mai multi membrii ai familiei ( crede-ma ca o sa te simti mult mai bine si poate o sa te ajute si ei / el cu niste sfaturi, iti recomand sa-i spui mamei tale), spune absolut tot ce ai de spus, nu lasa nimic in tine, nicio informatie in legatura cu asta. Incearca sa-ti gasesti pe cineva care te iubeste cu adevarat si care te face fericita iar cu timpul o sa-l uiti pe fostul. O situatie destul de grea dar totusi sunt 100% sigur ca o sa treci peste. Dar ma rog acum ar trebui sa te preocupe alte lucruri mult mai importante.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Crede ma ca plâng asa zile la rand m au auzit toti din casa si au stat langa mine, dar nu vreau sa le spun motivul pentru ca ei au impresie foarte buna despre el. Offf, va spun din tot sufletul ca nu doresc nimănui sa simtă ce simt eu. NU pot sa pun punct relației pentru ca el nu vrea. Imi spune ca nu vrea sa ne despartim pentru ca el ma iubeste mult. Eu nu mai inteleg nimic, imi spune toate astea apoi ma rănește ma face sa sufar enorm de mult. Eu nu am vrut sa ii arat lui niciodata, cand plâng si ma suna ii spun ca am putina treaba sau sa vorbim prin mesaje.nu vreau sa ii plâng la telefon sa se simtă prost.eu ma gandesc prima data la el mereu.nu mai stiu ce sa
Fac m-am saturat sa am lacrimi in ochi, cand iesim si imi spune te iubesc parca ma bufnește plânsul nu bucuria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci,vreau sa va povestesc putin mai bine povestea mea acum pentru ca sunt mai liniștita. Noi ne am cunoscut dupa sarbatorile de iarna, am vorbit câteva sapt pe wattsapp.el in tot acest timp imi tot spunea sa iesim sa ne vedem, eu nu sunt genul sa ies cu o persoana dupa 1sapt adica mie imi place sa cunosc mai bine persoana aceea. Intr o seara a spun ca vine sa ma vada sa i spun pe unde stau, eu doar ajunsesem din oras si n am avut încotro el tot insista. Cand a venit il adusese un baiat cu masina, era frig rau afara, eram in Ianuarie si am simțit asa o apropiere si i am sărit in brațe si ma strângea si el.imi tremurau rau maine mie nu mi mai venea sa l dau drumul.nu stiu de unde încrederea asta in mine sa ies noaptea sa ma vad cu el, cand nu stiam aproape nimic despre el. Dupa asta am început sa iesim si asa a început relatia.ne înțelegeam super, imi zicea mereu ca ma iubeste si era atent cu mine, imi placea sa ne ținem de mana, ma aștepta de la meditație si ieșeam.cat a fost in liceu coboram mereu la el, mi e atat de dor de zilele alea cand eram la scoala si se suna si imi zicea sa mai stau un minut cu el.eu sunt mai supărăcioasa recunosc uneori ma supăram din orice si el ma impaca mereu, ma alinta.imi placea cand ne vedeam sa alerg spre el sa l iau in brațe. El nu a mai avut pana acum relatii serioase, eu însă am mai fost cu un baiat 4luni.era totul atat de frumos, serile vorbeam pana tarziu, apoi dimineata eram obosiți si dupa ce ne îmbrăcam plecam amândoi in acelasi timp si vorbeam la telefon. dupa 3luni el a început sa devină foarte gelos, eu de atunci am rupt legătura cu toti prietenii mei. oricum eu nu mai ieșeam cu ei, dar de atunci nu am prea mai vorbit.ma deranja mult pentru ca el mai ieșea cu prietenii lui iar eu nu.imi zicea ca e gelos (eu ii propuneam sa ies cu fete) ca daca se ia cineva de mine, ca sa nu ies seara ca ii e frica.astea au dat-o in rau pentru ca eram f suparata eu stăteam numai in casa. Ma întrebau prietenele daca ies, le refuzam mereu. Am trecut si peste asta si am trecut cu vederea. dupa ne certam aproape mereu din orice, ca deranja si ieșea si nu mi răspundea la mesaje.nu era pe termen lung dar nu răspundea atunci. Ii dădea o fata likeuri si i am zis sa o șteargă dupa Facebook iar el nu a vrut. M a deranjat foarte mult pentru ca mie imi scriau baieti si ma ciupeau si se băgau in seama iar eu i am blocat pe toti, pe fostul il am blocat si pe wapp si pe Facebook, Instagram, telefon.pentru ca m-a pus el. dupa intr o zi aflu ca o fata despre care eu stiam ca i-a placut de el a spus ca el a lăsat-o pe ea pentru mine. El m-a mintit atunci mi-a spus ca nu o cunoaste ca nu are trebuie cu ea apoi dupa ceva timp cand a început sa mi spuna lumea cum sta trebuie am aflat ca ea venise odata la un gratar la el.deci el din momentul ala a început sa ma minta. Si multe altele primeam intrebari ca ma Înșeală si intra la mine pe ask si mi le ștergea.mi-a jurat ca nu face asta si a facut. Sunt o gramada de dovezi si cum se comporta.din cauza asta am devenit foarte geloasa eu inainte nu eram asa. El nu are ideea cat ma face sa sufar pentru ca eu nu i arat si incerc sa fiu tare. Imi zicea cs vrea viitor cu mine, ca ma iubeste, dar nu inteleg de ce mi-a facut asta, cand el imi spunea ca se simte cel mai bine cu mine. Cand ieșeam eu trebuia sa ajung acasa si el imi spunea sa mai ramân cu el
Putin ca vrea sa stea cu mine mult.atatea vorbe
Frumoase m au facut sa ma îndrăgostesc de el atat de mult, parca nu i msi vad niciun defect. In ultimul timp ne certam aproape in fiecare zi, mi-a spus ca am înnebunit ca el ma iubeste mult si nu vrea sa ne despartim, eu nu il cred pentru ca am avut un moment de fapt mai multe de slăbiciune si am plâns in fata lui si nu mai puteam efectiv sa ma ascund ca acasa si stie ca am luat pastile dar eu le am luat cu alt scop, cand ma certam cu el nu mai suportam ma durea prea rau si ca sa uit luam somnifere sa dorm sa uit sa stau liniștita sa nu ma mai doară capul. Luad asa mereu s-a învățat corpul si nu si mai făceau efectul si am luat odata 5si mi-a fost foarte rau, si i am spus si m-a pus sa i jur ca nu o sa fac asa ceva niciodata. Nu stiu ce sa cred daca el chiar ma iubeste sau sta cu mine sa nu fac ceva.nu vreau sa
Mai continui relatia deși vedeam un viitor cu el si il iubesc mai mult decat pe mine. vreau sa fie fericit stiu ca sta cu mine din obligație, asta cred. Dar sincer nu stiu cat as putea sa stau fara el. Sunt foarte confunza nu as face vrei prostie eu ma gandesc la el si la familie. Dar nu mai am putere vreau sa l las liber nu vreau sa stea cu mine din obligație i am explicat asta. Dar nu vrea sa ne despartim. Daca as putea sa va arat ce subiect delicat este pentru mine, n am putut sa scriu asta fara lacrimi, niciodata nu pot cand povestesc relatia asta

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Il iubesti prea mult, mult mai mult decat trebuie!
Iti garantez eu ca situatia asta nu se va imbunatatii, poate pentru un timp scurt, dar daca in 8 luni deja va certati si el va inseala, cum o sa fie dupa ce veti fi impreuna de cativa ani?
Apropo cati ani ai tu si cati ani are respectivul?

| Panda1994 a răspuns:

Deci, pentru inceput trebuie sa te linistesti si sa te gandesti bine la ce vrei sa faci. Din punctul meu de vedere ai putea sa-ti iei 'inima in dinti' si sa te duci sa-i explici lui toate aceste chestii. Nu trebuie sa te consumi pe un site. Daca nu ai suficienta putere pentru a face acest pas, ai putea pur si simplu sa vorbesti deschis cu cineva din familie/prieteni despre aceasta problema... Ei sigur te vor intelege si te vei simti mai bine. Iar daca nici asta nu o poti face, gandeste-te ca nu esti nici prima nici ultima fata inselata de pe acest pamant si nici el nu este ultimul baiat. happy