| Loving a întrebat:

Nu mai suport viata asta de tot rahatu.(ma scuzati ca vorbesc asa, dar chiar asa e ). Nu mai imi suport parintii de niciun fel, o data nu m-au mai lasat afara o luna pentru ca am intarziat juma de ora acasa, dupa aceea am venit din vacanta si m-a lasat tata afara ca mama nu se mai baga, pentru ea sunt buna doar la strans/calcat rufe, facut curat etc. Dar nici cu iesitul afara nu era in regula ma lasa o data la 2 zile si la 20.30 trebuia sa fiu in casa si eu daca merg pe jos fac 20 de minute, deci oricum plecam pe la 20.10 de acolo din parc ca sa ajung la timp acasa ca daca nu iar stateam in casa. Acum s-a intamplat altceva am inghitit multe reprosuri de ale lor etc mrg cele pe care le zicea tata le-am inghiti din totdeauna deoarece iubitorul meu tata tipa si daca ii zic buna ziua asa ca il las in pace in lumea lui. Aseara le-am zis ca maine(adica azi) trebuie sa ma duc la ziua unei fete si nu m-au lasat pe motiv ca nu le-am zis mai din vreme mrg tata aa zis asta, dar si eu abia aflasem dar aveam cadou pentru acea fata.Si cand am auzit ca comunistu nu ma lasa mama m-au apucat totii nervii si am inceput sa plang, apoi a venit mama la mine in camera si i-am zis ca nu-i mai suport ca nu stiu ce etc.(eu la nervi zic toate tampeniile) si i-am cerut scuze etc ca stiam ca o sa stau 3 ani in casa pentru ca am zis asta, dar surpriza o sa stau doar pana cand incepe scoala. ce dragut. Acum imi vine sa plec din casa asta de comunistii, nu ii mai suport frate am 14 ani si vrea sa stau in casa wtf nu stiu ce o sa fac pentru ca eu cu ei in casa nu pot sa stau ca innebunesc asa ieseam afara cu prietenii ma relaxam si eu. Inteleg ca ei ma iubesc si pentru mine muncesc dar ei pe mine chiar ca nici nu se obosesc sa ma inteleaga. Se considera Dumnezeu. Nu stiu ce sa mai fac va rog spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Sa incercam sa privim matur problema asta...pe de o parte ai niste parinti aspri, care iti instramtoreaza liberatea si te pedepsesc prin izolarea in casa. Pe de alta parte trebuie sa apreciem ca sunt niste parinti protectori, gandeste-te cate lucruri se pot inampla la varsta ta. O solutie ar fi sa mergeti toti 3 la un psiholog(nu psihiatru, ala trateaza nebunii) si sa incercati sa va rezolvati problemele impreuna, sa zica fiecare ce il deranjeaza la celalalt si sa incercati sa cadeti de comun acord asupra unui nou stil de viata. Eu iti doresc bafta si sa treci cat mai usor prin perioadele de genul asta big grin

6 răspunsuri:
| AdrianaSmileBă a răspuns:

Bună.
Păi asta e farte naspa.sadsad

Eu am noroc ca pe mine ma lasa afară pană la ce ora vreau.

Păi cea mai buna soluție e de a vorbi cu ei. sa le spui adevarul ca nu mai suporți cea ce iți fac. le spui ca îi iubești dar nu mai suporți cum se poarta cu tine! si să le spui ca ai si tu o varstra nu mai esti mica!

Sper ca te-am ajutat!:*:*

Succes>:d<

Sper sa rezolvi probema asta:*

fundita?puppy dog eyes

| FamOuSs a răspuns:

Si iubitul meu are exact aceeasi problema.te ascult si parca ai fi el.aceasi exprimarestraight face de unde esti?laughing.nu stiu cum poti rezolva problema asta.nu cred ca o sa gasesti o rezolvare la problema astasad.o sa cresti si atunci totul o sa fie mai binesad dar spune`ti parerea... spune-i tatalui tau ca nu-ti place cum se comporta cu tine si ca ar trebui sa nu mai fie asa de protector. Poate o sa inteleaga:-

| rezoitsa a răspuns:

Lasa plansu deoparte ca esti destul de maricica.Singura solutie e sa vorbesti cu ei frumos si civilizat. la 14 ani tot la 20:30 intram in casa. treci a 8-a nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuj incearca sa vorbesti cu ei daca nu nu stiu sa te muti la bunicata sau la un neam ca dopar nu teor opri domne ca asta-i deja sechestrare de persoane straight face.

| Piticooot a răspuns:

De ce nu le explici tu cum sa treaba ca oricare fata de varsta ta merge in orasetc si ca ai si uh nevoie de atentie nu de 9 ani sa stai numai in casa la fel mi se intampla si mie. Dar incearca ce ti.am zis spune.le verde in fata si ei vor discuta pe indelete ceea ce ai zis tu. Arata.le ca esti suparata si poate te vor crede.Da.le exempul o prietena sa observe si eu ca bu trebuie sa te tina numai in casa daca gresesti. Sper ca te.am ajutat. Mult noroc si astept raspuns de la tine. Funditabig grin

| GivesYouHell a răspuns:

Este normal sa te simti asa. ai 14 ani, esti adolescenta, crezi ca totul ti se cuvine, iar dramele apar zi de zi. si eu am aceeasi varsta, dar se pare ca suntem putin (mai mult) diferite. nu trebuie sa te grabesti sa-ti acuzi parintii, sunt doar protectori. da, poate sunt aspri, insa nu e asa greu sa respecti cateva reguli, nu crezi? ar fi mult mai usor.
si serios? psiholog? psihiatru? nu credeti ca e prea exagerat? iar propunerea cu mutatul este absolut penibila. parintii fac absolut orice pentru noi, ne-au crescut, ne dau sa mancam, ne accepta cu bune si cu rele, sunt persoanele care chiar ne sunt alaturi la nevoie. nu credeti ca ar fi extrem de dureros pentru ei daca te-ai muta?
puneti-va in locul lor si veti vedea atunci.