| anonim_4396 a întrebat:

Nu-nteleg la romana diateza reflexiva, desi este predata in caietdar nu-mi place modul de predare a profesoarei va rog un site unde este explicata diateza reflexiva, dar sa inteleg ceva de pe acel site dau fundita:*va roog

3 răspunsuri:
| Papusa_1623 a răspuns:

Iti explic eu poate intelegi a deosebi d.reflexiva de celelalte 2 este ft usor verbul tot timpul la d.reflexiva are prepozitia reflexiva se sau isi la p.3(asta si se foloseste cel mai des)dar pentru pers.1 2 este eu ma,tu te, noi ne, voi va.La diateza reflexiva substantivul face actiunea in folosul sau, asta cum ar fi copilul se spala el face asta in folosul sau ca daca face asta el va avea miini curate.happySper sa inteles ceva.

| BoboooBubuuu a răspuns:

Http://www.referatele.com/......tia-re.php
Sper sa te ajute. Succes. Papa:*:*(*)
Aaaaa si apropo in ce clasa esti?

| Loredana_4143 a răspuns:

A 7-a nu?:d