| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Nu stiu ce la facultate sa dau...nu ma atrage nimic. Am terminat filologie. Aveți idei?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine stai un an pe bara si te hotorasti, iti iei si un job eventual decat sa te inscrii aiurea la vreo facultate si sa realizezi ca nu e ce vrei, dupa sa te retragi, sa te inscrii la alta si platesti taxa aiurea ca te-ai grabit cu alesul

| Bondarel99 a răspuns:

Limbi străine. Se plătesc bine și îți folosesc in viața chiar dacă nu urmezi domeniul asta. In plus s-a demonstrat ca învățarea limbilor străine stimulează creierul și previne dementa la vârste înaintate.
Dar nu engleza și franceza, astea știe toată lumea.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Nu conteaza ce profil ai terminat, te poti inscrie la ce facultate vrei. Important este sa stii pentru ce esti facut. Trebuie sa cauti profesia care te atrage pe tine, si toate vor veni de la sine. Nu te gandi doar la bani pe tru ca acestia vin daca esti bun la ceea ce faci. Gandeste te daca exista vreo munca pe care ai face o fara sa abosesti, ceva ce faci tu atunci cand te relaxezi(bine, nu sa dormi sau sa asculti muzica)-gaseste ceva cu care sa te identifi: iti plac copiii-mergi spre invatamant, sau medicina. Sau daca nu te descurci in relatiile cu oamenii cauta ti un post in care sa lucrezi pe cont propriu-contabilitate, it. Insa daca ai tedminat filologia banuiesc ca nu esti tocmai bine cu stiintele exacte precum matematica, fizica etc. Cauta ceva ce nu presupune aceste materii de exemplu. Sper ca te am ajutat. Funda?happy