| Andrei43833 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, am 17 ani, am stat acum seara in pat si mi-au venit in minte toate amintirile de cand eram mic.Am avut o senzatie de nostalgie,cand ieseam cu prietenii sa ne jucam la poarta,cand ne jucam diferite jocuri,alergam,radeam, nu tineam cont de nimic...acum parca viata nu mai are sens,sunt in strainatate cu parintii,nu am prieteni,nu am pe nimeni, nu cred ca pot sa fiu mai trist...am o bunica in Romania si nu stiu daca mai are mult de trait,ea spune ca se simte rau, am crescut langa ea pana anul trecut cand am venit in strainatate.Tin foarte mult la ea si as vrea sa o vad macar o data.Cand eram mic tin minte ca ne dadea teme la scoala,asteptam cu nerabdare sa termin temele ca sa ies afara sa ma joc cu prietenii,simteam ca sunt atat de fericit,acum simt ca viata trece asa fara rost,oricum mor si nu am pe nimeni,traiesc degeaba,de liceu m-am lasat, vreau niste sfaturi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate trăi și fără liceu. Copilăria nu se mai întoarce. De prieteni ai nevoie oriunde ai fi. Dacă stai în pat în casă, prietenii nu vin la tine în pat. Ieși afară și caută prieteni. Și acolo unde ești, cineva are nevoie de tine, tot așa cum tu ai nevoie de altcineva. Caută.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Daca stii limba de acolo iti va fi foarte usor sa iti faci prieteni noi. Si chiar daca in copilărie aveai mulți prieteni asta nu inseamna ca este neaparat necesar sa ai atatia și în ziua de astazi, nu ai nevoie decat de 2 3 prieteni apropiați, care te ajuta la nevoie, și asta o poate spune oricine. Iesi din casa, du-te la mall in parcuri, peste tot...si te bagi cu cineva in seama de acolo, te prezinți, spui de unde esti, si de aici poate începe o discutie, si asa legi usor usor prietenii.
Pe langa asta, nostalgia e un sentiment de tristețe, generat din dorul si din dorința de a retrai evenimente din trecut...Iar daca te închizi in tine nu o sa poti face loc pentru alte evenimente din trecut, pe care le poti trai chiar în momentul de față...

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Senzatie de nostalgie toti avem. Avand in vedere ca te-ai mutat si nu ai pe nimeni acolo cu atat iti aduci aminte mai repede de prietenii tai. De ce nu faci diverse activitati? Vara te poti duce la bunica daca nu ai timp perioada asta