| MihaelaPatricia a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, sunt in impas.La scoala nu iau notele pe care mi le doresc. Vreau sa ma las de invatatura, dar ceva din mine in spune ca nu trebuie sa fac asta.La romana iau 10, la istorie iau 10, la geografie 10, la mate 6.Nu inteleg, totul e de 10 si mate 6?! Nu stiu, am inceput sa nu mai inteleg matematica si nu stiu cum pot rezolva aceasta problema. Poate am eu un coeficient de IQ mai scazut.La testul initial de la desen am luat 4 fiindca am incurcat pictorii cu compozitorii de muzica.A fost o greseala, nu ca nu stiam...si de aia am luat nota aceasta.Iar profesorul a spus ca va face o medie cu testul initial si cu alte note de pe desene.Ma consum prea mult degeaba si asa nu o sa fiu prima la invatatura.Nu sunt prima la nimic.La invatatura nu, la frumusete nu, la admiratori nu(nu ca as vrea in mod special)la popularitate nu.Mai bine nu as invata deloc, m-as lasa...Nu e din cauza parintilor fiindca ei ma sustin mereu(e din cauza orgoliului meu care spune ca vrea pe primul loc mereu).NU INTELEG CE E DE FACUT! Am sa dau la anul examen si daca la mate iau si acolo un 6 sau mai rau, nu vreau la un liceu rau.De ce sunt olimpica la romana si bata la mate?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Explicatia este una singura: fiindca nu inveti destul!
Acorda seriozitate si munceste la matematica, asa cum faci la limba romana.
Diferenta este ca, matematica se invata logic, cu creionul in mana, lucrand sute de exercitii si probleme.

| MihaelaPatricia explică (pentru Violleta2022):

Nu neaparat ca am invatat la romana, e punctul meu fortewinking

| MihaelaPatricia explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca am luat un 6 si un 8 si nu stiu cum imi scot o medie decenta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te ajuta cu nimic daca la romana ai 10 si la matematica esti corijenta (vorbeam ipotetic).
Incearca sa acorzi aceeasi seriozitate si timp, invatatului la matematica, ca sa-ti maresti notele.

| aXy99 a răspuns:

Ioneasca6969 iar da raspunsuri eronate. Nu putem fii de 10 peste tot. E foarte bine ca esti olimpica la romana, nu trebuie sa fii si la mate. Atata timp cat nu esti in situatie de corigenta, media la matematica este aproape irelevanta.

| thefunkytroll a răspuns:

Stai putin... test la DESEN?!