| ElizaaaX a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac.Niciunui "prieten" de-al meu nu i-a pasat cand tata a intrat in spital si am ramas doar cu bunica.
Eu cand au ei o problema ii ascult si chestii, dar cea mai buna prietena a mea a venit si mi-a reprosat ca nu am venit la scoala in ziua in care a fost internat tata si ca am o buba cat casa pe frunte(era un cos mai "dezvoltat")straight face.Asa si restul.Parca s-au coalizat impotriva mea,dar,cand e ceva de mers in oras, sar imediat din cauza ca imi iau mai multi bani decat unii dintre ei si le imprumut daca imi cer.
M-am saturat sa fiu jignita pentru faptul ca nu vad bine(am ochelari si lentile,dar nu le pot purta mereu)sau ca am uitat ceva etc.
Vreau si eu sa merg la scoala si sa nu mai primesc ghimpi din toate partile.
Ei mai au un obicei sa ma ia pe sub picior, deoarece nu am vrut sa fiu cu nici un baiat si nu ascult manele sau muzica de genul.I-am ignorat pana acum, glumind, dar sincer nu mai pot...
Intr-a noua erau de treaba, intelegatori si asa mai departe, dar acum au niste fite si comentarii imposibile.
Nu stiu ce sa fac... Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| Adelin01 a răspuns:

Alti prieteni. Nu sunt prieteni adevarati.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de 1-2 prieteni buni si atat. lasa i pe astia.

| kar1GaNNN a răspuns:

Iti faci prieteni noi, fi mai sociabila cu copii din jurul tau si baga-te si vorbeste cu ei.

| ElizaaaX explică (pentru kar1GaNNN):

Problema este ca sunt intr-o scoala plina de "fitosi".E drept ca se face carte, dar elevii sunt incredibili. straight face

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| HinataYuno a răspuns:

Asa ''prieteni'' am si eu, din pacate. Acum cateva zile mi-am gasit, intr-o excursie, o prietena in care pot avea incredere, rar gasesti asa ceva. Si de mine isi bat joc, arata-le ca nu-ti pasa, poate vor inceta cu jignirile.

| Sovieticul a răspuns:

Simplu. Iti faci un alt grup de prieteni pentru ca aia nu iti sunt prieteni.