| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine. Simt o frica in sufletul meu. Nu stiu de unde e. Toti din jurul meu se schimba. Tot. Am încercat sa merg la psihologul scolii dar nu m-a ajutat. as vrea sa merg la un specialist dar fara sa ii spun mamei. Nu vreau sa stie ce simt. Nu ar putea înţelege. Nici eu nu inteleg de ce ma simt asa. Incerc sa gândesc pozitiv dar nu reusesc. Nu vreau sa ma sinucid dar ma gandesc la asta 24/24. Visez asta. Vreau sa devin aia care eram eu. Mereu vesela. Acum sunt foarte sensibilă. Nu stiu ce sa fac, cum sa scap. Mereu cand e vacanta de vara scap de asta dar cand incepe scoala de 2 ani am problemele astea si simt ca se agravează. Am mai vorbit despre asta de 1000 de ori. Sunt foarte stresată. Simt ca nu înţeleg nimic din ce se preda si ca nu are sens ce fac. Ca nimeni nu intelege. Incerc sa imi ocup timpul sa scap de tot dar nu pot. Din cauza scolii e 50% stresul+ probleme emoţionale (poveste lunga) si restul nu stiu ce e. Imi e frica de viitor. Simt ca nici ce am scris aici nu are sens. Nu am vreo întrebare, vreau doar sa ma descarc, mersi ca ai citit. (am uitat sa mentionez de atacurile de panica pe care le am de 2-3 ori pe săptămână)

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Frica din sufletul tău e doar în mintea ta, eşti mai bună de atât, nu cred că te poate doborâ un singur gând că nu eşti bună la ceva sau un gând că nu poţi să reuşeşti.

Atacuri de panică, te pot ajuta cu un sfat, ele vin când te gândeşti prea mult la un lucru şi crezi că aşa e, ( exemplu : am probleme la inimă, în acel moment bineînţeles că te iau palpitaţiile, şi continui să crezi că aşa e, că tu ai acele probleme ), e uite că nu e aşa, ia telefonul în mână, intră pe wapp, Facebook, insta, sau ce vrei tu, unde poţi să vorbeşti cu cineva şi e ok, sau pe Youtube, tu, când ai uitat de chestia asta o să vezi că atacul de panică nu mai acţionează.

Eşti genul de om care se gândeşte la orice, chiar şi când i-a zis cineva "dă-te-mai încolo" tu 2 zile te gândeşti la asta. şi eu am trecut prin unele chestii ce le-ai enumerat tu aici.

Încearcă să-ţi faci prieteni şi să ieşi, să ai anumite activităţi, să uiţi de ce-ţi face rău.

Un psiholog nu te poate ajuta, poate doar să încerce, schimbarea vine de la tine, eu ştiu că eşti o persoană bună care se străduieşte, dar tu ce ştii despre tine? o să stai toată viaţa aşa? revino-ţi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa mergi la un psihiatru, pentru ca depresia ta a evuluat si acum este deja paranoia.
Parintii trebuie sa stie adevarul tot, pentru a te ajuta si salva.
Ideal este sa le spui cat mai repede si sa le ceri ajutorul.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun:
S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Ori, poti suna oricand la TELEFONUL COPILULUI, care are apel gratuit, Numarul este: 116-111

| Freya1 a răspuns:

Posibil sa fi anxios si sa te adaptezi greu ceia ce iti provoaca stres.Si eu am avut problema aia pe timpul scolii si cand era vacanta imi trecea,apoi mai tarziu cu munca si acum cu responsabilitatea (intretinut,scos bani,independenta). Depinde de cum ai fost crescut,in ce mediu si cum s-au comportat parintii cu tine.
Nu stiu daca te ajuta psihologul ca el doar te sfatuieste, dar poti incerca tu sa iti gasesti un hobby, o pasiune, sa iti faci prieteni, o prietena ce sa te scoata din starea asta.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru pentru adolescenți! Ai nevoie de acord parental. Spune i mamei si asta e! Nu trebuie sa stie detalii ci doar ca e necesar sa te consulte un specialist. Tot stresul asta va dispărea, iti garantez.