| anixxzyc a întrebat:

Nu stiu cu cine as putea vorbi si cui sa ii cer sfaturi asa ca va cer voua happy cam de un an parintii si bunicii mei il favorizează ft mult pe fratele meu mai mare. Am sa va dau 3 exemple 1. Daca el cere de ziua lui cel mai nou iPad il primeste. Eu de ziua mea am cerut un iPad (nu cel mai nou mie imi e indiferent) si am fost refuza pe motivul ca nu am ce face cu ea, de parca fratele meu are ce face cu ea cand acum e aruncată la el prin camera si nici nu o foloseste. 2. Mereu ii acorda mai mult atentie si il lauda din cel mai mic lucru si eu daca iau o nota buna sau obțin un lucru nici nu sunt băgată in seama. 3. Mereu ii iau lui apărarea adica daca el ma face proasta in gluma (cei cu frați știți cum e cred) si eu ii zic inapoi toti m-au auzit doar pe mine, nu si pe el cand incepe si dupa tot pe mine ma cearta. Si uneori ma fac pe fata mai proasta decat el sau mai imatura cand de fapt chiar nu sunt, mai ales imatura pentru vârsta mea consider ca sunt mult mai matura decat alții. Eu am 14 ani si el 17 si nu stiu cum sa ma mai comport si cu el si cu bunicii si cu parintii pentru ca orice as face mereu e vina measad

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa iti vezi de treaba cand el vorbeste urat cu tine. Ca sa arati ca esti matura, ar trebui sa nu bagi de seama si sa nu jignesti ca sa ii faci jocul. Cel mai probabil este vazut astfel datorita varstei lui, desi, daca ma intrebi pe mine, nici el nu e prea matur daca se pune la mintea ta si te jigneste. Alt lucru pe care il poti face este sa incerci sa nu mai faci o competitie din orice lucru, sunt sigura ca parintii va iubesc la fel si nu fac diferente asa cum le vezi tu. Cat despre treaba cu ipadul, sa fiu sincera, nu ai ce face cu un ipad la varsta ta. Incearca sa mai copilaresti si sa o lasi mai moale cu tehnologia si lucrurile de genul asta, scumpe.
Discuta, comunicarea arata maturitate, deschidere si astfel poate reusesti sa intelegi ce se intampla si sa ii faci si pe ei sa inteleaga ce te deranjeaza.

1 răspuns:
| CristinaBabu11321 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna sau s-a schimbat atitudinea lor la un momentdat?
daca as fi in locul tau, eu as incerca sa fac lucrurile cat mai bine, note mai mari la scoala, sa ma implic in treburi in casa, etc.

Tu insa cunosti mai bine situatia, ai prezentat doar putin din ceea ce simti tu.