Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cum să încep.E o problemă mai complicată, am 14 ani și locuiesc cu tatăl, mama mea m-a părăsit când aveam 7 ani și până la 10 ani am stat la sora tatălui meu, după am venit înapoi acasă și am stat cu bunica mea până în 2019, când a murit..de atunci viața mea a devenit un chin din cauza lui tata.Nu poate sta mai mult de o săptămână fără alcool, înainte bea maxim 3 zile, mai stătea o săptămână și o lua de la capăt..acum e mult mai grav, bea câte o săptămână încontinuu..astăzi s-au făcut 7 zile de când nu l-am mai văzut treaz, găsește tor felul de motive să se ia de mine, fără să fac nimic..nu am pe nimeni în momentul de față. Scap la 3 de la școală și nici nu îmi mai vine să mă întorc acasă..singurul lucru pe care mi-l doresc este liniște, am încercat să vorbesc cu el, am vorbit și când era treaz dar nu s-a schimbat nimic. De fiecare dată spune aceleași cuvinte "nu mai beau în viața mea" și la același lucru se ajunge de fiecare dată. Nu știu unde să plec sau ce să fac.
Vă rog, dați-mi un mic sfat.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Imi pare rau pentru situatia ta, pot sa iti spun ca... stiu cum te simti, stiu cum este sa ai un tata care bea incontinuu. Stiu cum este sa vrei sa ai parte de liniste.

Din pacate, tatalui tau nu prea ai ce sa ii faci presupun, nu o sa il poti schimba din cate se vede. Si nici nu cred ca poti pleca de acolo.
O solutie exacta nu prea este, poate doar sa vorbesti cu mai multe persoane, cand te simti rau. Sau poti sa lasi aici mereu o intrebare, oricand simti nevoia. Noi te ascultam.

Ai putea sa apelezi si la telefonul copilului, incearca: http://www.telefonulcopilului.ro/

Aceste lucruri o sa se schimbe atunci cand o sa pleci de acolo, pana atunci nu poti sa faci decat sa rezisti la ce o sa se intample. Adica se pot intampla si lucruri bune in continuare, si o sa se intample, zic doar sa nu te lasi demoralizata. Noi suntem cu tine si te sustinem :)

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Off, suflet drag! sad Cât de mult suferi tu. Câtă durere porți în sufletul tău și câtă neliniște. sad Îmi pare foarte rău că viața ta nu e tocmai ce-ți dorești sau chiar un chin. Sfatul meu psihologic e să îți găsești prieteni buni și de încredere, care să te consoleze happy sau rude de familie?winking Nu mai ai pe nimeni altcineva? Stai departe de casă și găsește-ți un mediu în care să simți "liniștea" sufletească, ceea ce ai spus și tu că vrei să cauți și să găsești. happy Dacă ai nevoie de un prieten, eu îți sunt dispus mereu să te ajut. Daniel Botezan, mă găsești pe Facebook și aș vrea să te pot ajuta să-ți gestionezi mai bine problemele emoționale. happy Sănătate! Funda? big grin

| gogugogugogu a răspuns:

Nu ai nici o posibilitate sa-ti gasesti mama? Viata cu tatal tau devine riscanta, fiind beat tot timpul nu are disceramant, ai grija sa nu te violeze.

| diabetzaharat a răspuns:

Bea cu el

| HayateRA a răspuns:

Asta nu poate continua la nesfârșit...ar fi bine sa anunti autoritatile, alta solutie nu cred ca ar fi. Asemenea actiuni din partea tatălui tau pot duce la anxietate, depresie și alte probleme de natură psihologică. Încearcă să-ți faci prieteni de încredere. În felul ăsta vei putea primi un mic sprijin din partea lor si vei avea pe cineva cu care sa vorbesti. Nu e bine sa stai singur mai ales în asemenea momente grele... Încearcă să analizezi situatia in detaliu si sa iei o decizie in privinta asta, totuși, niciodată să nu stai să suferi în tăcere fără a face nimic. Nu ești obligat să-l suporți pe tatăl tău și pe nimeni altcineva. Dacă nu înțelege de vorba bună și nu se gândește la tine că ești copil și acțiunile lui te afectează, cere ajutor!