| NevermindXEXEXD a întrebat:

Nu stiu daca sa fiu surprins sau sa ma gandesc la asta, acum in a 12-a mi s-a spus de multe ori ca eu m-am schimbat cel mai mult. Mai multi colegi mi-au spus asta, plus cativa profesori. Am vorbit cu un coleg si l am intrebat cum de a ajuns la concluzia asta si mi-a raspuns ca in a 9-a nu eram dezinteresat de scoala dar nici nu invatam cum o fac acum, nu vorbeam cu colegii si nu comentam cand se spuneau chestii de mine. Doar ca la mijloc sta alta chestie. Eu m-am saturat sa se zica lucruri neadevarate de mine, sau sa se vorbeasca despre mine fara a stii cauza sau cat muncesc. Invat din greu de cand am inceput anul sa iau note mari in bac, sa intru la buget. Pentru ca parintii mei nu ma ajuta, situatia cu ei e complicata, se comporta ca si cum "nu as fi al lor". M-am saturat de cartierul asta, de orasul asta mic si uitat de lume, iar asta ar fi singura mea scapare de aici. Mu am niciun prieten cu care sa ies pe afara si sa vorbesc face to face si asta ma afecteaza mult, numai eu stiu cate seri m-am culcat trist si duparat, iar ziua urmatoare mi-a fost rau. De aproape 2 luni invat zilnic de cand ajung acasa pana seara, nu mai fac altceva. Asta m-a afectat mult, plus ca atunci cand aud copii de varsta mea ca zic ceva gen"daca n-am ras cu tata", "am fost cu ai mei nu stiu unde si am facut nu stiu ce lucruri" si ma gandesc la cum sunt ai mei deja ma apuca plansul, mai ales ca nu pot schimba nimic, si ma gandesc cum as fi fost sa am niste parinti care sa ma sprijine. Mai mult decat atat uneori fac si misto de mine si ma enerveaza mult chestia asta sau ma descurajeaza.

Nu stiu cat pot sa o mai duc, uneori imi pierd orice speranta si ma intreb daca mai merita sa invat atat

2 răspunsuri:
| Aimwork a răspuns:

Nimic in viata ta nu merita mai mult ca invatatul pentru tine.
Daca intrii la buget poti sa te descurci.
Daca renunti o sa ai cea mai de rahat viata, pentru ca ai tai nu te vor sustine si vei ajunge sa lucrezi cu ziua sau mai rau.
Trage de educatie mai tare ca de orice si intr-o zi vei ajunge departe, pentru ca stii de unde ai plecat.

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF a răspuns:

Îmi pare rău pentru ce ți.se întâmplă! Nici eu nu mă inteleg cu colegi deci te inteleg. Cât legat de învățat daca tu vrei sa ajungi ceva mare in viața învață SI nu.i asculta pe alti... Daca tu simți că poți învăța poate că asa e si nimeni nu trebuie sa te oprească din a face ce îți place