| wolder a întrebat:

Nu stiu engleza deloc! Cum as putea invata [ ca lectiile online nu ma ajuta]?
Un prieten mi-a zis ca trebuie sa invat toate verbele la toate timpurile, apoi mai multe cuvinte comune si deja pot sa vorbesc usor limba engleza!
Cum sa fac?crying
Imi puteti explica?

Răspuns Câştigător
| bebelinnAa a răspuns:

Buna deci eu nu stiam deloc engleza.eram paralelehee hee
Dar mi-am facut un caietel in care am scris cuvinte de baza precum casa, masa, ...si tot ce tinea de un apartament(podea,furculita,lingura etc.)
Alta pagina unde am scris grade de rudenie(matusa,unchi,sora,frate)
O pagina cu toate verbele care mi'au trecut prin minte(a merge,a canta,a vorbi,a face cumparaturi)
O pagina cu adjective(mare, frumos, gras)
In fine ai inteles tu...si in fiecare zi citesc cuvintele alea si incer sa mai retin si deja stiu cate ceva...iar eu cred ca este un inceput

P.S nu te apuca sa inveti din prima verbele ca nu are sens mai intai cuvintele de baza...ca degeaba inveti verbele daca nu stii sa zici du-te acasa...sau alt ceva

:* si sper ca te'am ajutat>big grin

5 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Daca te plictisesc cursurile si nu te ajuta incearca mai...amuzant. Poate ti se pare aiurea, dar eu ascultand muzica si uitandu-ma la filme am ajuns de nivel avasant in doar un an. Acum ma pregatesc sa dau examenul Cambridge, asa ca a mers la mine. Ia de exemplu o melodie care iti place si tradu-o, dar cu un DICTIONAR nu cu google translate. Uita-te la filme, incearca sa nu folosesti titrari, sa intelegi din context, si tot asa: tradu cuvinte, expresii. Si asa inveti si pronuntie corecta. Citeste apoi, ia carti usoare, vei gasi la biblioteci carti cu povesti pentru incepatori, sau romane pentru incepatori. E usor, amuzant, placut si functioneaza. Succes!

| mona a răspuns:

Cel mai simplu si sigur e sa faci un curs de lb engleza

| oAnna a răspuns:

80% din engleza pe care o stiu se datoreaza filmelor americane
20% scoala

Din filme inveti replici, accent, cuvinte, pentru ca nu ai cum sa nu iti ramana minim 5 cuv in memorie din vizionarea unui film.
De la scoala am innvatat mai bine verbele timpurile, in general gramatica
SI asa am ajuns sa citesc carti in EN ( cu ajutorul dictionarului bineinteles pentru unele cuv ). You can do it!winking

| AlexJB a răspuns:

Salut! Eu unul vorbesc destul de bine engleza. Eu am invatat de cand eram foarte mic. In schimb tu te poti medita cu cineva. Eu m-am meditat un an jumatate si am invatat foarte multe. Cauta un profesor mai bun. Si sa stii ca engleza este o limba foarte frumoasa si importanta. Mai poti cauta niste carti pentru incapatori cum ar fi "Engleza pentru incapatori", o carte cu CD sau niste lectii online desi nu prea am incredere in cele de pe net.
Mult noroc!

| annieavilla a răspuns:

Incepi cu cuvintele de baza. dupa incepi cu verbele trebuie sa iti cumperi un manual sau o carte.