| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa vad raspunsuri de genu alti nu au ce manca, vorbeste cu ai tai bla bla bla sau mergi la psiholog AM MERS LA 4 psihologi si e foarte plictisitor si inutil

Nu am prieteni si nici nu pot sa imi fac daca ies afara din casa ma simt rau si vreau sa ma intorc, la scoala am incercat sa imi fac prieteni dar am fost respins si m.am batut cu un baiat

planul meu era sa termin medicina si sa scap sa plec undeva unde pot sa fiu acceptat dar nu pot pur si simplu simt ca lumea asta nu este pentru mine, ma simt singur chiar daca sunt cu cineva iar asta doare foarte tare

nu mai pot sa fiu fericit chiar daca primesc ceva pe care il voiam nu ma pot bucura totul e plictisitor zambesc doar pentru a nu parea ciudat

am un fel de anxie sociala am impresia ca oameni se uita la mine, ca rad de mine

abia reusesc sa ma ridic din pat ca sa ma duc la scoala nu mai are nimic sens nu mai este nimic important am momente in care ma simt ca un spectator parca doar privesc iar corpul meu se misca singur

am impresia ca tot ce fac este inutil si ca chiar daca o sa ajung sa fac ce vreau o sa mor din vina unei boli sau injunghiat ceva, am impresia ca e ceva, un gol in mine care se intinde dar imi dau seama ca aceasta senzatie este data de singuratate

si va rog fara raspunsuri legate de dumnezeu din pacate nu reusesc sa cred in el

stiu ca sunt penibil ca scriu asta aici dar asta este ultimul meu strigat de ajutor happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Caro34 a răspuns:

Scumpa Veverita, nu-ti pot spune ca acolo este o prapastie, nu te pot ajuta nici sa sari in ea insa in schimb iti pot da niste idei despre cum sa iesi din ea! Mersul la psihologi e aiurea, daca tu nu crezi in ei! Daca stai numai in casa, nu vei mai avea chef sa mergi niciodata afara si uite asa te izolezi de oameni, de prietenii care abia ar astepta sa apari, de intamplarile frumoase care merita traite etc. Ce iti bati capul daca ai fost respins? NU ai nevoie sa fii jos ci sus, deci cauta inaltimile! Nu are rost sa caftesti pe nimeni ca nu te-a placut - pur si simplu ignora; e cel mai bun tratament! Medicina este ceva dragut insa nu stiu cat de acceptat vei fi oriunde vei merge, mai ales ca nu prea vrei sa te faci acceptat! In Africa esti binevenit mereu, prin triburi de asemenea, si ai face cu medicina o treaba superba! Nu mai poti fi fericit? Atunci inca nu ai gustat o cafea din Germania sau o prajitura din Austria sau un film la cinema in Elvetia alaturi de oameni pentru care ai fi o binecuvantare! Oamenii se uita la tine insa nu rad, tu trebuie sa-i faci sa rada, sa se simta bine cand sunt cu tine, sa ii faci ca abia sa te astepte! Corpul tau isi face treaba pentru care a fost programat insa tu trebuie sa pui suflet in tot si sa animi corpul acela! Fii linistit, vei trai ani multi si fericiti; te vei casatori cu o fiinta magica care te va iubi enorm de mult insa in tine sta puterea sa te ridici si sa reincepi lupta! Viata are parti bune si rele, dar are si cateva care-ti taie respiratia si abia le astepti de fiecare data! Singuratate? Cumpara o cutie de ciocolate si mergi si imparte-o cu un tigan stand pe un trotuar alaturi de el; priveste-l in timp ce savureaza bomboana aia de care noi ne-am saturat insa pentru el e un dar divin si fa asta de mai multe ori, cu diferite persoane. Nu-mi vine sa cred ca nu vei fi fericit cand vei vedea acea licarire speciala din ochii lor! Mergi cu niste cadouri la un azil de batrani, de Sarbatori, si asculta povestea catorva persoane de acolo - e imposibil sa nu-ti mai doresti sa fii cel mai bun medic! Eu vin asistenta ta si te voi ajuta!winking Nu trebuie sa crezi in D-zeu, ci trebuie sa-L simti in tine si in tot ceea ce te inconjoara fiindca daca acesta a fost ultimul strigat, atunci El ti l-a trimis! Du-te si plimba-te in parc, alearga, respira aerul curat al diminetii, asculta pasarelele, vezi pomii in haina minunatei Toamne, apoi ne vedem peste cativa ani la spital sa mai facem bine unor oameni; nu te da batut! Toti avem momente grele candva, dar in noi sta puterea de a trece peste ele si de a iesi invingatori! Drag coleg, capul sus si mai salvam o viata! Numai bine!

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu esti singurul cu probleme de genu.
Cred ca ai si prea mult timp liber sa te gandesti la toate astea care sunt doar in capul tau.
Daca scoala e singura ta activitate zilnica, schimba-te.
Imbogateste-ti viata cu diverse activitati care iti plac si te reprezinta.
Penibil nu esti, doar ca percepi totul gresit.
Cauta oameni care seamna cu tine si aveti pasiuni si hobby-uri comune.
Prin intermediul lor cunosti altii oameni si tot asa.
Dar daca esti genu exagerat de timid care nu scoate o vorba si sta mereu incruntat, nu vei avea prea mare succes.
Fi carismatic si e de ajuns.

| RAY a răspuns:

Wow cate romane ai primit, si eu ce sa isi fac? asa esti si asta e, nu e nimic rau in a nu comunica cu ipocriti mai rau e sa crezi in ipocriti

| peperonies a răspuns:

Nimic nu se schimba-n bine atat timp cat nimic nu se schimba-n tine.

| BlackRose03 a răspuns:

Daca vrei putem vorbi despre asta...

Fiecare e diferit in felul lui,poate tu esti putin mai diferit fata de majoritatea, de asta nu iti poți face prieteni, esti altfel si ar trebui sa te bucuri.
Nu cred ca ai numai defecte, încearcă sa vezi si partea buna ca sigur ai una.
Daca te gândesti ca esti un 0, daca vezi numai partea negativă a lucrurilor te vei simti întotdeauna astfel.
Fi mai relaxat,mai optimist,mai încrezător,nu esti un esec,nu vei ramane singur tot restul vieții.
Fiecare dintre noi are astfel de perioade,stări depresive câteodată,ne mai simtim singuri si lipsiți de importanta,dar asta e doar pe moment.
Nu vei ramane asa toata viata, stai fara grija, totul depinde de tine.
Vezi ce ii nemulțumește pe ceilalți la tine si încearcă sa schimbi asta, sigur e un motiv (sau mai multe)pentru care ceilalti te evita sau nu găsesti oameni asemenea tie, desi mi-e greu sa cred ca ai cautat pret îndelungat in diferite locuri si ai intalnit diverse persoane dintre care niciuna nu era ca tine.
Daca te-ai aprecia mai mult pe tine nu te-ai mai simti atât de singur.Cand toti sunt impotriva ta si nimeni nu e alaturi de tine singurul care ramane alaturi de tine e propria-ti persoana. Daca renunți si la tine ramai cu adevarat singur, fara vreo insemnatate si pierdut deci nu renunta la tine, fie ca sunt alte persoane în jur care sa se intereseze de tine sau nu trebuie sa mergi mai departe, sa iti contruiesti un viitor si sa te schimbi, nu pentru altii ci pentru tine.

| gshdyxdjs a răspuns:

Hei. si eu simt ceva similar.
am prieteni, si familia mea e minunata. nu mi lipseste nimic, pur si simplu, efectiv simt ca ceva nu se leaga. pur si simplu ca lipseste ceva. ca e un gol acolo.

ce te sfatuiesc eu. este sa ti gasesti ceva care sa te tina ocupat pe timpul zilei.
altfel o sa innebunesti.

(+chestia cu dumnezeu nu cred ca ar ajuta prea mult oricum. de ce sa crezi intr-un barbos care ti zice ca sa porti prezervativ e un pacat?)

P.S. daca gasesti ceva care sa ajute cu toata chestia asta, anunta ma si pe mine. ca eu caut de ceva vreme.
P.P.S. incearca sa te uiti la buzzfeed. ajuta(trece timpul mai repede)