| anonim_4396 a întrebat:

Numai eu sunt extrem de plictisita in casa? Stau de pe 19 martie si nu am mai avut contact cu prieteni sau alte persoane de atunci.Si am coborat maxim pana la scara blocului. Nu stiu ce sa mai fac sincer, m-am plictisit si de internet si de uitat incontinuu la seriale, carti nu am sa citesc iar de invatat, sincer, chiar nu am chef mai ales ca stau intre patru pereti de aproape o luna si simt cum o iau razna. Voi ce activitati aveti? Cum alungati plictiseala? Cand ma gandesc ca trebuie sa mai stam pana pe 14/15 mai in casa sau si mai mult...

Răspuns Apreciat de Editori
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Dacă nu te gândești prea mult la ce vei face după terminarea perioadei de pandemie, chiar te ajută. Între timp, fă în continuare exact ce îți place ție cel mai mult să faci, mai alungă din plictiseală. Cu toții ne aflăm în aceeași situație și nimănui nu îi face plăcere să stea închis(ă) în casă 24/7, însă, ca fapt divers, gândește-te că perioada asta scoate din noi (sau ar trebui să scoată) ce e mai bun, nu să ne înnebunească; să ne cizeleze, nu să ne sălbăticească; gândește-te că perioada asta de minim două luni de carantinare vine cu scopul de a ne regândi viața, de a ne propune noi obiective și de a repara/îndrepta greșeli din trecut. Dacă până acum am mers pe premisa că nu avem timp, în prezent, avem mai mult decât suficient timp să acționăm. Sper că ți-am deschis cât de cât orizontul de lucruri la care ar trebui să aspiri.
Sănătate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stau pe TPU, citesc, mă uit la seriale/filme, vorbesc cu prietenii pe net, mă joc cu pisica, urmează să-mi vină și un paint my number (google it, e foarte tare dacă vrei să pictezi dar nu te pricepi), fac teme pentru facultate, lucrez la licență, mă uit la video-uri educative pe Youtube, fac curățenie, mai ies pe balcon c-o bere și mai meditez/gândesc la una și alta, mă mai duc pe la prietenu meu care stă la 2 minute distanță, mă joc pe laptop, mă mai uit la Tv la vreo emisiune, mai încerc să gătesc una alta. Eu chiar am activitate mereu laughing nu știu cum reușiți să vă plictisiți, mie mi se pare că imediat se termină ziua și aș fi vrut să mai fac și aia și aia

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pff, eu mă rog să treacă timpul mai greu ca să am timp să mai citesc și să desenez laughing.
Comandă-ți niște puzzle-uri de 1000 de piese. Sau pictează. Fă-ți un scrapbook (vezi exemple pe Pinterest). Redecorează-ți camera.

| ancaval a răspuns:

Cozonacii, ouă roșii, sarmale, prăjituri...

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Le a facut mama pe toate deja

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

Și nu ai ajutat-o? Rău destul. Trebuia. Învățai ceva, că ești domnișoară și trebuie să faci.

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

In timp ce mama facea mancare, eu am facut curatenie generala in toata casa happy. Ne am impartit treaba

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

Curățenie e ușor de făcut. Mâncare, mai greu un pic! Tocmai de aia trebuie să te apuci din timp cu gătitul.

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

De plictiseala am inceput sa raspund pe acest forum, la inceput la caterinca, si acum ma chinui sa dau cat mai multe raspunsuri ca sa ies campionul zilei
Acum daca vrei sa invingi plictiseala trebuie sa incerci lucruri pe care nu le ai mai incercat pana acum asta daca vrei sa te perfectionezi in domenii in care nu ai experienta,
Daca vrei sa iesi din rutina si sa te apuci de ceva care sa te ajute in viitor dar nu ai chef,
Am citit ca daca ai o zi f plictisitoare in care nu stai pe net nu stai pe telefon(in principiu sa reduci nivelul de dopamina la minim), mintea o sa simta o satisfactie mai mare in momentul in care faci acea activitate care inainte ti se parea plictisitoare

| Zorn a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Ca o mica paranteza la ce ai spus, s-a scos chestia cu Campionul Zilei. In sensul ca, nu mai primesti nici badge, nici premiu. A fost inlocuit cu raspunsurile apreciate de editori. Singura chestie e ca inca mai apare topul acela pe site, atat.

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns (pentru Zorn):

M ai bagat in depreaie

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns (pentru Zorn):

Sa inteleg ca nici tombola de care, ziceau pe site nu mai e valabila

| Zorn a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Nu. Au fost inlocuite cu "raspunsul apreciat de editor". Un raspuns valoreaza o moneda, si cu monedele respective poti sa iti cumperi diverse lucruri din Magazinul TPU.

| Renolz a răspuns:

Off DACA ai stii viata golanilor care ies seara si scapa de Garda in fiecare seara si ies la orice ora vor si fac orice le sta prin cap in viata trebuie sa inveti sa treci peste restrictii si reguli Fara a fii prinsa, sa faci in asa fel incat orice faci sa iasa bine si asa cum iti doresti tu.

| Renolz a răspuns:

Off DACA ai stii viata golanilor care ies seara si scapa de Garda in fiecare seara si ies la orice ora vor si fac orice le sta prin cap in viata trebuie sa inveti sa treci peste restrictii si reguli Fara a fii prinsa, sa faci in asa fel incat orice faci sa iasa bine si asa cum iti doresti tu. Ma rog DACA nu ai ce e necesar sa faci acest lucru nu se va intampla niciodata si vei trai o viata sa zicem Mai plictisitoare si lipsita de activitati