| BlackRose03 a întrebat:

Numele meu de familie e Damşescu, dar il urasc. Sa il schimb?

12 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci probleme, eventual cand te vei casatorii, vei lua numele sotului, problema rezolvata, acum sa nu aiba si el un nume ciudat laughing

| Mosotti a răspuns:

Pai tu alegi daca-l schimbi sa nu, nu noi. Desi intrebarea e de ce-ti urasti numele.

| Catrice a răspuns:

Da,e nașpa. Mai fain e Popescu.

| SilentRain a răspuns:

Este decizia ta, dar nu vad de ce sa îti urăști numele...
Unii au nume mult mai ciudate că al tau, al tau chiar e ok

| NLS a răspuns:

In teorie, numele de familie se poate schimba relativ usor doar daca
++parintii au divortat, unul dintre ei a murit, etc si doresti sa iei numele celuilalt
++daca doresti sa preiei numele noilor parinti, un urma unei adoptii
++la casatorie (baiatul poate prelua numele de familie al fetei, daca se doreste, sau pot prelua amandoi ambele nume)
++daca e obscen (Pu.tzoi), jignitor (Ci.oa.ra, etc)
++daca esti un artist si ai folosit in exercitarea profesiei un apelativ dupa care lumea te recunoaste mai mult decat dupa numele real.
++daca numele de familie a fost inscris gresit pe Cartea de identitate, Certificat de Nastere, etc
++daca ai un nume de provenienta straina si doresti sa ai un nume "romanizat".

Altfel, schimbarea de nume - conform legii, nu e intemeiata.

Insa teoria e una, practica e alta.
Am cunoscut pe cineva care si-a schimbat chiar si prenumele, desi nu era indecent sau ceva de genul.

Intrebarea e de ce doresti sa il schimbi?
Si eu aveam in copilarie si inceputul adolescentei aceeasi parere (falsa) despre al meu,
si intentionam sa il schimb cu numele (de familie) de fata al bunicii, insa m-am vindecat intre timp.

Daca te-ar fi chemat Rata, Capdefier sau Pastrama, ar fi fost de inteles.

| aXy99 a răspuns:

Mie imi place cum sună.

| Lukasssz a răspuns:

De ce ai vrea asta?

| Invictusman a răspuns:

Nu e un nume nasol, Lasă-l asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, schimba-l in Hâț.

| ABCD122 a răspuns:

Sunt multe condiții de îndeplinit ca să îți schimbi numele și s-ar putea să nu le îndeplinești chiar pe toate. Și nu înțeleg... este un nume Ok, normal și nu putem avea toți nume de aristrocrați. Cred ca cel mai bine este să începi să îl accepți, chiar dacă pare foarte greu și nu îl suporți.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Sună interesant. Nu-i un nume des întâlnit. De fapt, n-am auzit de el vreodată. Eu nu l-aș schimba. Tu, faci cum crezi că e mai bine.