| bia_1850 a întrebat:

O baterie cu tensiunea electromotoare 1, 5V alimenteaza un consumator cu rezistenta 4 ohmi. tensiunea la bornele consumatorului fiind 1V, determina: a) tensiunea la bornele bateriei b) intensitatea curentului elecroc prin circuit. Raspuns rapid, dau funda care este cel mai rapid!

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

E = U + u, I = U / R
Din moment ce stii E, U şi R, nu îţi mai rămâne nimic altceva de făcut decât să înlocuieşti.

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
E relativ simplu, mai ales că ştii: E=1, 5V, R=4Ω şi U=1V.
Acum, trebuie doar să te foloseşti de formule. Tensiunea electromotoare este compusă din suma tensiunilor exterioare si interioare (U şi u), iar intensitatea este raportul dintre tensiune si rezistenţă.
Te-ai prins?

| bia_1850 explică:

Nu inteleg te rog mai explica!