| MaiBineAnonimDecatCriticat a întrebat:

O intrebare pentru fete. Daca ai 18 ani si totusi parintii inca sunt la fel de protectori de parca ai avea 13 ani ce faci?
De exemplu, primesti o invitatie la un gratar (unde trebuie sa stai pana a 2 a zi) de la prietenul si cativa amici de ai tai. Dar cand iti intrebi parintii daca te lasa sa te duci, ei spun tare si raspicat NU, adaugand (mamele in general) ca nu vor sa aiba nepoti de pe acum sau ca inca nu ai ajuns la varsta in care sa poti sa te distrezi dupa bunul plac. Nu se poate spune ca nu au incredere in tine, pentru ca ei chiar au, si totusi sunt foarte protectivi. Deci ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! Stii, pentru ei vei ramane mereu acelasi copil mic si vulnerabil, chiar daca ai crescut, te-ai maturizat, esti mare!
Incearca sa rezolvi situatia printr-o discutie deschisa, spune-le ca apreciezi tot ce fac ei pentru tine, ca sunt asa grijulii, ii iubesti, insa nu mai esti un copil, esti majora in mod legal, poti sa iei si tu decizii pentru tine, acusi vei merge la facultate, iti vei lua o slujba, vei avea o familie, roaga-i sa-ti lase si tie putina independenta si libertate, spune-le ca esti constienta si responsabila, pot avea incrdere in tine ca nu vei ramane gravida sau nu vei fugi. Explica-le ca si dupa noaptea petrecuta separat de ei, tot copilul lor vei ramane. Daca vor, pot sa te sune pe mobil, sa vada daca esti ok. Dupa o astfel de discutie, ar trebui sa rezolvati problemele!
Sper ca te-am ajutat, iti urez succes!

8 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

Sunt 2 variante: fie ii asulti si le demonstrezi ca pot avea incredere sa te lase sa te distrezi fara sa patesti nimic, fie sa te distrezi indiferent de ce zic ei, dar pe urma o sa trebuiasca sa platesti consecintele.
Numai bine!

| Nolkyz a răspuns:

Cred ca nu pot accepta faptul ca tu ai crezut, ei inca te vad copil. Incearca sa le demonstrezi ca te-ai maturizat si ca esti in stare sa iei si sa iti asumi deciziile.

| MaiBineAnonimDecatCriticat explică:

Scandura,iti multumesc,atat tie,cat si celorlalti. Am avut deja discutia cu ei (cu mama, ca de fapt ea e problema), dar nu a dus nicaieri.Nu s-a schimbat nimic.Stie doar sa imi puna responsabilitatile in spate si atata tot.Si din cauza asta incep sa imi pierd prietenii.Ei au incercat sa imi inteleaga situatia si m-au sprijinit.Dar cat? Nici eu nu mai rezist.Simt ca o sa imi iau lumea in cap.

| Phantasmagoria a răspuns:

La 18 ani...ar trebui sa te lase, explica-le si tu parintilor ca nu se pune problema de nepoti,ca a grija.
Dar oricum, cam asta este. Daca stai sub acelasi acoperis cu parintii, orice varsta ai avea te intreaba si se baga in treburile tale. Cand vei fi cu adevarat independenta nu va trebui sa mai dai socoteala nimanui.

| 1Q a răspuns:

Nu sunt fata da stiu ca odata ce ai ajuns la varsta de 18, parinti nu mai au o autoritae asupra ta, deci esti libea sa faci ce vrei, u gresesti prin faptul ca ii intrebi, u trebuie sa te duci si sa spui ca te duci la gratar pana maine dimineata, nu sai inttrebi, ia itudine arata ca esti matura si sti ce faci

| flor1ana a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vina un prieten de-al tau si sa vb cu parintii tai, ca veniti impreuna acasa, ca are grija de tine bla bla bla... Stiu cum e... eu sunt singura la parinti, am 22 de ani si inca mai fac faze dintr-astea, dar mai rar, dar nu ii bag in seama happy

| K1d1 a răspuns:

Ai 18 ani eu unu daca aveam 18 ani ma durea in cur de ce mai ziceau deoarece de la 18 ani devin independent deci eu unul ii ziceam vezi ca ma duc putin imi pasa de ce zice

| AndreeaJanuary a răspuns:

Ai 18 ani, parintii ar trebui sa aiba incredere in tine, le poti explica ca nu au de ce sa se ingrijoreze in legatura cu nepoteii, si ca este timpul ca tu sa faci si alte lucruri decat cele de pana acum.