| loana25 a întrebat:

O intrebare stupida (cred) dar sunt curioasa de raspunsuri. Cum fac tinerii din ziua de azi pentru a-si achizitiona o casa (tineri ce au terminat scoala, parintii nu au cum sa ii ajute, iar salariul de abia le ajunge sa traiasca o luna cu greu). Deci?
P. S. Astept niste raspunsuri serioase. Cei care nu sunt seriosi mai bine sa se abtina.

Răspuns Câştigător
| ecstasy a răspuns:

Cativa pasi:

1. Daca ai terminat facultatea, cea mai buna solutie este sa cauti un loc de munca bine platit...In cazul in care ai un partener de viata,propune-i un loc de munca.
a)-Pentru tine, asa cum lucra si mama mea-manichiura & pedichiura.In afara de salariul de la salon,primesti si bacsis de la persoanele carora le faci unghiile(dar asta necesita sa ai o diploma in asa ceva,si, recunosc, banii obtinuti din bacsisuri pot intrece si de 2 ori salariul, in sezoanele de vara/iarna).
b)Facultatea pe care ai terminat-o...Incearca sa gasesti un loc de munca in domeniul studiat.

2-Cred ca ai vazut la televizor reclame de genul:"Credit pentru prima casa".In cazul in care aveti un venit stabil,va puteti achizitiona o casa cu bani de la banca.O sa fiti nevoiti sa platiti rata lunar,dar, chiar si asa, o sa aveti propria casa.

Intotdeauna viseaza la mai mult! big grin

2 răspunsuri:
| louise a răspuns:

Pai singura modalitate este sa castige la Loto. Sau sa munceasca pe rupte pana la batranete.

| loana25 explică:

Da, multumesc pentru raspunsuri dar mai astept si altele.
Louise, un tanar adolescent pentru a castiga la loto trebuie sa joace (si nu doar o varianta). Cum banii de abia ii ajung, din start este scoasa din discutie aceasta varianta. Sa munceasca pe rupte, of! Oricat ar munci eu nu vad ca ar reusi. Adica muncesti sa traiesti. Oricum, asta e parerea mea.
Ecstasy, ma uit la politisti (seriosi si care inca nu sunt corupti), ma uit la asistente medicale.care au facut academii si facultati. E sub orice critica! Castiga mai rau decat unul care nu are nici 8 clase, ca vanzator la aprozar.
Uite ca la ideea cu manichiura & pedichiura, eu am norocul sa am si o diploma din asta. Dar in cazul meu este egala cu 0. Te trantesti doar de usi in nas cum ca nu ai experienta, te-ar primi doar sa faci voluntariat (si nu doar o luna, doua), apoi sa iti spuna ca poti sa pleci. Oricum, mai meditez asupra acestei idei.
"Credit pentru prima casa" nu isi poate lua oricine, ai nevoie de multe acte si de un salariu mediu. Cum salariul este mai mic decat cel minim pe economie, sare din schema casa si "Sa ne traiasca parintii care au o casa".
Uneori ma gandesc ca parerile mele sunt doar niste scuze, dar tot timpul ma trezesc ca de fapt... asta este realitatea!