| anonim_4396 a întrebat:

O vecina de a mea are 102 Kg și eu am 64. Bine ea e și mai mare, eu am pana in 25 de ani, ea peste 30. Stăteam noi la o cafea și ne întrebam dacă putem slabi pana de Paste, adică pana in Aprilie pe la jumate. Eu sa ajung la 54 kg și ea la 76-77 este posibil prin sport și alimentație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Va veni postul Pascal. Încercați să îl țineți strict, vinerea post negru, rugăciuni și vedeți că va fi bine! A te înfometa, a ține haotic cură de slăbire, nu se rezolvă nimic. Se dau jos niște kilograme, dar la un moment dat, organismul refuză să mai slăbească.
Sănătate!

| IsabelaIssa a răspuns:

Totul ține de voință. Încercați să vă puneți teluri pe care să le puteți îndeplini, nu prea mari dar nici prea mici, iar dacă va exista perseverenta din partea voastră, veți obține și rezultatele dorite. Aveți nevoie de motivație totodată, și poate reușiți să vă motivați reciproc. Multă baftă!

| lpavel a răspuns:

Tu mai ai sanse dar foarte putine, e un timp foarte scurt... ea sa nici nu viseze la asa ceva laughing

| alina2k18 a răspuns:

Adica in 2 luni vecina sa dea jos 25 kg?
Posibil 10-15 kg prin infometare [ controlata sau nuwinking ].
Daca e sanatoasa 100% poate incerca, daca are vreo afectiune mai bine nu.

| Trustmotorcy a răspuns:

Vecina ta, având 102 deci mai multe kilograme este posibil să slăbească mai repede ca tine, să scape de mai multă greutate. Grăsimea în exces va fi arsă mai repede.

Tu la 64 nu văd ce grăsime în exces poți avea, la tine ar dura mai mult fiecare kilogram, în comparație cu vecina de 102. Asta dacă logic ați depune un efort simultan, egal.

Dar realist, este și șansa ca tu, având corpul mai atletic în comparație cu ea să depui efortul mai mare și să scapi mai repede. Ea obosind mai ușor să meargă mai greu la început, practic să tragă de timp.

Într-o lună jumătate veți slăbi considerabil, însă nu pe cât poate îți doreai. Contează mult cât de motivate sunteți în treaba asta.

O persoană cu adevărat grasă pe care o urmăream slăbise în jurul 20kg în același timp pe care voi l-ați propus, 40 de zile. Diferența dintre voi și acea persoană, este că ea avea 200, a fost mai ușor să scadă la 180. În schimb de la 102 spre 77 e mai mult de muncă, însă posibil.

Eu cred că veți slăbi vizibil dar nu chiar atât de tare, mai trebuie continuat procesul. Realist va mai trebui să trageți o lună în plus.