| Nemessys a întrebat:

Oare care ar fi motivul pentru care unele persoane sunt atrase de altele care sunt putin mai nervoase (ca sa spun asa)? Sau nu neaparat atrase ci pur si simplu le place acea,, calitate", comparand cu alea mai calme care parca sunt mai plictisitoare.
Cu toate astea sunt niste conditii.
1. Persoana aia sa-si poata controla nervii si sa nu fie ceva foarte exagerat.
2. Sa nu se intample prea des, mai ales in momente cand chiar nu e necesar. De exemplu rezolvarea unei probleme.
3. Ca acei nervi sa nu ii verse asupra ei. Ci pe altcineva / altceva.

Nu stiu de ce, dar mie mi se intampla asta. S-a intamplat de cate ori dar abia acum am realizat si am inceput sa ma intreb de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nervoasa" nu e cel mai bun cuvânt(am folosit femininul pentru ca aparent discuția se rezuma la tipe care fac asta si ți se par atrăgătoare). Nervos oricum e o stare de moment, nu prea văd cum ai putea defini o persoana ca fiind nervoasa pe termen lung. Poate irascibil.Sau morocănos.
Oricum, revenind la tipele "nervoase".Sau la persoanele "nervoase" in general.Chestia asta e atractiva la ambele sexe, dar e mai mult o manifestare a unei alte trăsături de caracter.Persoanele astea care au curajul sa-si impună punctul de vedere,care nu tac si nu-i lasă pe altii sa decidă in locul lor, care au tupeu sa contrazică pe cineva când simt ca greșește sau ca li se face o nedreptate sunt persoane curajoase, puternice, dominatoare, care emana un sex-appeal aparte.Sunt genul de persoane cu aptitudini de lider,care tind sa preia controlul,care nu suporta sa fie nedreptățile sau sa se lase conduse de altii. Legat de certuri,dacă au dreptate o sa reușească sa afirme chestia asta apelând la inteligenta, ironii, jigniri subtile etc.Ti se par atrăgătoare pentru ca reușesc sa capteze atenția tuturor, emana un aer de autoritate, încredere in sine si siguranța (ca îți trebuie încredere in tine ca sa îți spui părerea si sa ți-o susții chiar dacă nu coincide cu a majorității).
Cat despre persoanele calme, timide.Cum sa-ți placa asa ceva? Ce e atractiv in a fi prea nesigur pe tine si a nu putea lega doua cuvinte in fata unui străin, ce sa mai zic de un public.E o diferenta între a fi calm pentru ca nu-ți plac certurile si vrei sa le eviti si a fi tacut pentru ca nu ai suficient tupeu sa deschizi gura deși ai vrea.O persoana calma alege pur si simplu sa nu se enerveze si sa respingă orice încercare de cearta.Eu as continua cearta din plăcerea de a arată ca am dreptate.
Dacă țipă si se enervează fără motiv e pur si simplu imatura.Si răsfățata si irascibilă.Nu e mai atrăgător.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare cu damblaua personala, nu accept sa fiu tratat ca un sclav nici sa se urle la mine, majoritatea romanilor sant stresati de fel, calmi putini vezi

| Drimmero a răspuns:

Nu stii ca aia care se enerveaza usor gusta glumele mai greu si le tot faci farse, iti place sa-i enervezi si sa-i provoci mai repede, fata de unul care are o reactie mai indiferenta la glume.

Daca vorbim de femei, posibil sa fie masochiste, mai stii?

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Nu-i genu. Pot spune ca are aproape toate starile intr-o singura zi. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

A, despre o ea este vorba? Astea care sunt schimbatoare sunt enervante, nici sa fie prea lingusitoare sau sa aprobe orice spui tu,, trebuie ceva dinamic si explozibil.

Cat despre cele cu toate starile posibile intr-o zi putem spune ca n-are habar ce-i ala echilibru, sau e o pustoaica inca necoapta. Eu unul cedez cu d-astea de 20+ care inca sunt la stadiul ala

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Nu e vorba de instabilitate emotionala. M-am asigura de asta inainte.

| SilentRain a răspuns:

Eu sunt fix opusul tău, îmi plac aia liniști, rapdatorilove struck

| Nemessys explică (pentru SilentRain):

Inseamna ca am probleme rolling on the floor.

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Lasă bre 'ca e bine și asa, noi sa fim sănătoși rolling on the floor)
Nu vad ceva iești din comun sa îți plac persoanele impunătoare'

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Adrenalină laughing

| Nemessys explică (pentru supadeceapa):

Serios vorbind...

| supadeceapa a răspuns (pentru Nemessys):

Serios, alt motiv nu văd. Ai zis și tu că cele calme sunt mai plictisitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana, că nu toate persoanele care au nervi consider că poate fi o calitate care să-mi placă.

Și Mie mi se par amuzante unele arogante și care fac pe șefele laughing că sub masca aia de tipa rea se ascunde o persoana inofensiva și buna( vorba aia câinele care latră, nu musca). Sa nu zic că multe sub super submisive când vine vorba de sex happy.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbeam de genul ala de nervi pe care crede-ma ca nici eu nu-i suport. Cred ca am formulat gresit si vorbesc doar de momentele cand nu-i convine ceva, se impotriveste, se cearta, inloc sa aplece capul. Dar sa se tipe la mine si sa se enerveze in momente nepotrivite si din motive stupide si sa faca exact ca un copil, nu-mi convine deloc.

| supadeceapa a răspuns (pentru Nemessys):

Aaa, vrei să zici că nu-ți plac blegele, supusele, care doar aprobă, îți plac astea care se contrazic și au păreri. Nu ai probleme laughing

| Nemessys explică (pentru supadeceapa):

Se poate spune si asa. laughing Ideea este ca m-am schimbat asa brusc. Inainte imi placeau alea 100% timide, iar pe cele din extrema cealalta nu le suportam DELOC. Nici acum nu le suport dar aparent exista si ceva la mijloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"Cred ca am formulat gresit si vorbesc doar de momentele cand nu-i convine ceva, se impotriveste, se cearta, inloc sa aplece capul."

Păi face asta pentru că știe că te excita pe tine, după mine o tipa de genul a fost ascultătoare înainte dar a observat că nu merge și barbatii la un moment dat se plictisesc de ea. O face din necesitate.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar. Nu am folosit cum trebuie cuvantul,, nervoasa", dar nu stiam cum sa-i spun altfel. Inainte cand auzeam ca fetelor le plac baietii tot asa. mai,, nervosi" aveam o reactie ciudata si nu le intelegeam cum sa fii atras de asa ceva. Pana cand si mie mi s-au intamplat cateva faze si abia azi am realizat si m-am intrebat ce s-a intamplat cu mine.
Ai perfecta dreptate si mai bine nici ca o puteai zice. Imi plac persoanele care sunt in stare sa se ia in gura cu toti, ca s-o zic asa, chiar si cu seful de la munca sau cu parintii, evident atat timp cat stie ca are dreptate si o face cu limite. exemplu : fara cuvinte urate. Imi plac super mult alea care nu mai depind de parinti si nu stau sa asculte de mami si de tati tot timpul 24/24, chiar daca au o varsta. Asta e valabil si pentru prietene. Genul ala de fata care ia singura decizii si bune... e GOLD! Nu zic ca e gresit sa ceri o parere, dar sa ceri, sa asculti si sa faci ce zic ceilalti, nu mi se pare ok. Adica mie oricum nu-mi place deoarece daca a fi sa se intample ceva in relatia noastra, ea nu mi-ar spune mie, ci prietenelor sau mamei. Alea evident ca o sa fie de genu,, da da-l dracu, desparte-te de el".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Depinde ce înțelegi tu prin cuvinte urate, dar in general numai persoanele mediocre le folosesc excesiv intr-o
cearta.O ironie poate masca un argument inteligent, dar o simpla insulta denota prea putina imaginație.
Da, tuturor le plac persoanele independente.E "puterea" aia pe care o emana.Prefer sa nu cer pareri despre lucruri importante care ma privesc pe mine. Oricum nu m-ar interesa prea mult ce zic altii, din moment ce tot pe a mea o țin.Macar dacă greșesc știu ca decizia si implicit vina îmi aparțin.
Unele chestii nu ți le poate zice tie in fata.Adica ti le poate zice, dar probabil n-o s-o faca(majoritatea)pentru ca i-ar fi rusine/n-ar știi cum sa formuleze.
Când eu folosesc expresia asta "a te indragosti"e aproape mereu spusa ironic/in gluma.Din câte îmi amintesc avem o viziune similară despre definitia iubirii care nu e prea roz.Ideea era ca formularea aia "pana azi" suna interesant si eram curioasa ce eveniment remarcabil a avut azi loc si ți-a schimbat părerea cu 180 de grade. Daca tot îți plăceau timidele(bleah).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"nervoasa" nu e cel mai bun cuvânt(am folosit femininul pentru ca aparent discuția se rezuma la tipe care fac asta si ți se par atrăgătoare). Nervos oricum e o stare de moment, nu prea văd cum ai putea defini o persoana ca fiind nervoasa pe termen lung. Poate irascibil.Sau morocănos.
Oricum, revenind la tipele "nervoase".Sau la persoanele "nervoase" in general.Chestia asta e atractiva la ambele sexe, dar e mai mult o manifestare a unei alte trăsături de caracter.Persoanele astea care au curajul sa-si impună punctul de vedere,care nu tac si nu-i lasă pe altii sa decidă in locul lor, care au tupeu sa contrazică pe cineva când simt ca greșește sau ca li se face o nedreptate sunt persoane curajoase, puternice, dominatoare, care emana un sex-appeal aparte.Sunt genul de persoane cu aptitudini de lider,care tind sa preia controlul,care nu suporta sa fie nedreptățile sau sa se lase conduse de altii. Legat de certuri,dacă au dreptate o sa reușească sa afirme chestia asta apelând la inteligenta, ironii, jigniri subtile etc.Ti se par atrăgătoare pentru ca reușesc sa capteze atenția tuturor, emana un aer de autoritate, încredere in sine si siguranța (ca îți trebuie încredere in tine ca sa îți spui părerea si sa ți-o susții chiar dacă nu coincide cu a majorității).
Cat despre persoanele calme, timide.Cum sa-ți placa asa ceva? Ce e atractiv in a fi prea nesigur pe tine si a nu putea lega doua cuvinte in fata unui străin, ce sa mai zic de un public.E o diferenta între a fi calm pentru ca nu-ți plac certurile si vrei sa le eviti si a fi tacut pentru ca nu ai suficient tupeu sa deschizi gura deși ai vrea.O persoana calma alege pur si simplu sa nu se enerveze si sa respingă orice încercare de cearta.Eu as continua cearta din plăcerea de a arată ca am dreptate.
Dacă țipă si se enervează fără motiv e pur si simplu imatura.Si răsfățata si irascibilă.Nu e mai atrăgător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o astfel de mătușă.
Odată îmi spunea cum o sa se răzbune ea "pe aia, și pe ala".
"a, pe șobolanul ala de câmp? Păi îl trag de păr. Vai, vai, ce-i fac!"
rolling on the floor eu pur și simplu muream de ras, totuși îmi plăceau dumele ei.

Când se întâmplă exagerat, e groaznic, crede-mă! Chiar a trebuit sa o despart de o femeie cu care se certa și era pe punctul ca cealaltă femeie sa atace. =) gen, ea e doar cu papagalu, nu vrea sa se ajungă la bătaie.
Eu : "vrei să-ți dau una femeie să crezi ca te-a lovit trăsnetul?"
rolling on the floor
A trebuit sa reacționez așa fiindcă altfel trebuia sa chem salvarea, sa dau alte explicații obositoare, și-asa ca mi-a fost mai ușor sa ridic mâna în semn de avertisment. =)
Apropo, cu greu m-am stăpânit.

rolling on the floor unul din episoadele savuroase cu această mătușă "trăsnet". rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te referi la o persoană mai energică, că nu văd cum ar putea cineva să fie atras de o persoană nervoasă happy

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Asta am crezut si eu pana azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Poate că te atrage altceva, nu nervii-n sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Adică azi te-ai îndrăgostit?laughing

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Ce intelegi tu prin,, a te indragosti?"

| Goddessss a răspuns:

Salut!
Părerea mea este ca atunci când cineva este mai nervos, inspira cumva un caracter mai fortos.
Arata cumva ca e mai puternic si ca luptă pentru un anumit lucru, ceea ce il face mai atrăgător.
doza aia de dinamism il face sa para o persoana care isi poate rezolva problemele rapid și pe cont propriu. Si da, nu pare atâta de plictisitor ca si cum ar fi o persoana calma, liniștită.
Gândește-te la mare.
atunci când e liniștită o privești puțin, dar la un moment dat încetezi, deoarece nu este ceva atâta de interesant.Ii lipsește ceva. Dar atunci când e cu valuri, iti creează o placere la ochi si efectiv nu te ai mai sătura sa nu o privești. Tot aștepți sa vezi un val mai mare decât ala care fusese si tot asa.

| Nemessys explică (pentru Goddessss):

In mare parte ai dreptate.,, Plictisitor" e prea mult spus. Ideea este daca m-ai pune sa aleg dintre alea 2, clar as alege-o pe aia mai impulsiva. Nu e vorba ca nu as accepta-o si pe cealalta. Efectiv e o chestie care brusc imi place.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

E si normal ca iti doresti ceva dinamic, gandeste-te ca esti in conversatie cu 2, una e anosta, seaca si nu promite nimic,, pe cand cealalta e mai nebunatica, mai pe caterinca, iti da un vibe bun, e si normal sa ii acorzi celei din urma atentie mai mare, pana la urma cine ar vrea sa isi piarda vremea cu cineva care nu stie sa intretina macar o conversatie?