| Gabriela2002Gabriela2002 a întrebat:

Oare oamenii orbi cred în dragoste la prima vedere?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vb de crezut e vb de simtit, ce simtim este involuntar, desi orice om simte ceva

| Mosotti a răspuns:

Pai care prima vedere daca nu vad? Ei apreciaza comportamentul, caracterul, inteligenta, atentia, ca nu au cum percepe fizicul. Si felul de a vorbi transmite anumite caracteristici care la nivel inconstient poate declansa atractie desi nu fizica, mare atentie.

De ex un barbat poate transmite ca e barbat cu trasaturi masculine si devine atractiv prin ce zice, transmite fara sa vrea prin felul de a vorbi.

S-a aratat ca de ex daca zici chestii inteligente dar nu transmiti ca barbat trasaturi masculine, nu se leaga nimic.
Iar altii cu panarama si prosteala atrag de aia de la capatul firului vrea sa ii cunoasca, si asa mai departe. Pentru ca transmite calitati masculine care inconstientul ei le percepe ca trasaturi evolutioniste ce in trecut ajutau la supravietuire, deci baza, forta, etc.
Ptr ca inteligenta atunci nu era un factor important, si cum noi ca oameni nu am evoluat pe partea primitiva, asta este.
Deci si orbii la fel, pot avea latura asta.
Insa neavand asa de ales, poate fac concesii si sa aprecieze doar ce am zis la inceput.
Adica un partaner care arata bine si automat e validat ca fiind barbat bazat, ca asta inseamna de fapt ca arata bine, ca figura lui asta exprima, transmite si prin vorbe cam acelasi lucru.

Cum si orbii sunt oameni, asta este.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca a fost o gluma rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Nu a fost nici o gluma, am vb f serios, in Germania am vb cu orbi si stiu ce zic. Ei au zis ca pur si simplu le-a placut cum celalat vorbeste, cum se comporta, altii ca i-a atras ceva dar nu stiu ce.
Nu vin aici sa fac misto sau glume cand oamenii intreaba ceva serios.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

LOL
Nu ma refeream la tine, ma refeream la cel care a pus intrebarea. Era o gluma. Nu neaparat foarte amuzanta.

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Mda, ca nu exista prima vedere daca nu vad, poate la asta te referi.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, la asta ma refer, asta era gluma.

| Andreeush a răspuns:

E greșit formulat astfel.
Ei nu își pot forma o impresie după ce văd.
La ei contează comportamentul pe care îl are cineva, felul cum vorbește.

| Katie1356 a răspuns:

Daca prin prima vedere te referi la primul contact cu o persoana, atunci da, deoarece chit ca nu o pot vedea, ii pot auzi tonul vocii, modul in care vorbeste, subiectele abordate. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Katie1356):

Facand asa o gluma e mai bine, iei una oarba sau una ia unu orb ca nu vede ca arata naspa, haha, si gata.
Sa treci peste examenul eliminatoriul fizicul. Pentru ca de multe ori multi au celelate dar nu mai sunt dorite sa fie aflata daca proba fizica pica.
Asa ca se trece direct la alea.