| anonim_4396 a întrebat:

Ofer funda celui care imi raspunde la intrebari:
1.Care este capitala Arabiei Saudite?
2. Ce atractii turistice interesante sunt in Arabia Saudita?

Răspuns Câştigător
| JojoMuc a răspuns:

1. Riyadh, fiind totodata cel mai mare oras

2.Principalele atractii turistice

• Urmariti Cursa de Camile a Regelui din aprilie sau mai, in timpul Festivalului Patrimoniului Cultural de la Jenadriyah. Acest eveniment anual este considerat ca fiind una dintre cele mai importante curse de camile din lume, cu un numar de spectatori intre 20.000 si 30.000, plus 2.000 de camile si calareti.

• Vizitati cladirile otomane in culorile coralului din vechiul oras Jeddah. Aveti la dispozitie hoteluri si restaurante cosmopolitane, precum si piete de peste si carne.

• Relaxati-va la izvorul Obhir, la nord de Jeddah. Are facilitati bune pentru sporturi nautice - inot, schi nautic, pescuit, scufundari, navigatie - iar in golful la sud de Al Khobar se afla plaje similare.

• Admirati peisajul uimitor si viata salbatica din Asir, un lant muntos de pe coasta si singura parte a regatului in care se gaseste vegetatie salbatica. Zonele mai retrase sunt locuite de babuini, gazele si leoparzi.

• Daca tot va aflati in regiune, vizitati si turnurile antice gesaba, vechiul oras-caravana Qaryat-al-Fau, marele baraj si templul de la Najran.

• Vizitati mina de sare din Abqaiq, care este veche de 5.000 de ani si mai este folosita si astazi.

• Urmariti in Tarif palatele roz printre stanci. Frumusetea si clima blanda au facut din acest oras capitala oficiala de vara a Arabiei Saudite.

• Vizitati o asezare pitoreasca de pescari si tesatori de pe insula Tarut. Aici se afla si cea mai veche asezare din peninsula.

• Vizitatorii musulmani pot merge in pelerinaj la Mecca in ianuarie, pentru a vedea Kaabah, Muntele de Lumina, Campia lui Arafat si Casa lui Abdullah Bin Abdul Muttalib, in care s-a nascut Mahomed. Ci care nu sunt musulmani nu au permisiunea sa intre in orasul sfant.

• Cumparaturile reprezinta o modalitate preferata de a petrece timpul in arabia Saudita. Asta poate din cauza ca nu exista baruri, cazinouri, cluburi de noapte, teatre si cinematografe.

• Vizitati capitala regala Riyadh, un ora smodern construit pe locul primului oras capturat de Ibn Saud in 1902. Singurele urme ale orasului vechi sunt fortul Masmak si cateva palate traditionale Najdi langa Piata Deera.

• Descoperiti Hofuf, in centrul maretei oaze Al-Hasa, ce are o puternica influenta otomana si o piata de camile. Aici agricultura este infloritoare si mancarea este senzationala.

• Explorati ruinele de la Timna si Shiba, orase antice aflate printre livezi de rodii, lamai si bana