| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Ok.Ma duc in aeroport.Ma uit la zborul meu.Check-inul se deschide.Doar ca sunt doua ghisee pentru acesta.Stiam ca trebuie sa dau prioritate celor care sunt clienti fideli, care zboara foarte des.Cum fac aici? Si dupa ce imi las bagajul de cala la ghiseul "corect"(check-inul facand-ul pe internet cu cateva zile inainte)ma duc la securitate(de aici stiu ce trebuie sa fac).Dupa caut poarta de imbarcare. Dupa ce ma imbarchez,avionul zboara,ajunge la destinatie, o sa cobor.Si bagajul de cala? Unde il astept?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ghiseele de check-in sunt pentru 2 clase:
- economy si
- 1st class si business class
Tu te asezi la cel de economy si astepti acolo, in spatele liniei de demarcatie, pana se deschide ghiseul si esti chemat la una din case.

Bagajul de cala se va cantarii la check in si se va pune o eticheta cu destinatia si numele tau pe el, tu primind o eticheta adeziva cu datele bagajului, pe spatele pasaportului sau chiar pe bilet (ai grija sa nu-l pierzi pe ala!), ca odata ajuns la destinatia finala, sa-ti recuperezi bagajul in caz de se pierde.
In orice caz, este bine sa ai si o eticheta personala cu numele si adresa ta din Romania, ca in caz de se rupe manerul, bagajul sa ajunga totusi inapoi la tine.
https://www.google.com.au/......ps?/search

Cand ai ajuns la destinatia finala, iesi din avion cu bagajul de mana si mergi spre vama si iesire... uitandu-te dupa caruselul cu numarul zborului tau, de acolo iti vei recupera bagajul.

Dupa ce-ti ridici bagajul, treci prin vama de la iesire, saluti politicos oamenii de la securitate si nu te opresti decat daca ei iti cer sa le arati ceva.
Daca ai ceva de declarat in tara unde ajungi, scrii pe declaratia vamala ce ai si la iesire, mergi spre zona de carantina sa arati ceea ce ai de declarat.
Ai mare grija de paspaport si acte, ca trebuie sa le prezinti peste tot.
Uitasem, dupa predarea bagajului mare care merge direct la cala si tu-l recuperezi abia la destinatia finala, tu trebuie sa mergi cu bagajul mic spre poarta (gate) care scrie pe biletul de avion. Te sfatuiesc sa mergi prima oara in recunoastere, direct acolo si apoi sa te plimbi prin imprejurimi, pana iti vine ora de imbarcare.

In aeroporturile f. mari este uneori nevoie sa iei un alt autobuz sau tren sa ajungi la poarta de plecarea care o ai pe bilet, pentru asta, mergi la biroul de informatii si intrebi acolo. Nu iesii din aeroport, ca autobuzele si trenurile sunt in incinta aeroportului si nu ai voie sa iesi.

Aici ai instructiuni pas cu pas:
http://www.mihaijurca.ro/......pas-cu-pas

| Andrei101010 explică (pentru Violleta2022):

Pai si cum imi dau seama care este cel economy si cel 1st class? Si cand am zburat prima data in Madrid nu a trebuit sa fim trasportati toti(din fericire)cu autobuzul.Doar la intoarcere s-a intamplat asa.Acuma zbor spre Luton.Stii ceva legat de aeroportul asta? Multa lume se cam plange de el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei101010):

Eu am zburat spre Australia trecand prin unele din cele mai mari aeroporturi din lume: Londra–Heathrow; Changi din Singapore; Hong Kong–China; Bangkok-Tailanda, Kuala Lumpur- Malaezia, Doha-Qatar, Munchen, Zurich, Viena si Paris si bineinteles Sydney -Australia.

La avioanele internationale mari, sunt 3 clase diferentiate: 1st class, business class si economy class.
Probabil cand vei ajunge prin aeroporturi foarte mari, vei intalni vizibil aceste coridoare care separa clasele, cat si ghiseele, cei de la 1st class si business au prioritate, evident.

Aeroportul Luton, este un aeroport micut in UK (Anglia), ceva similar ca marime cu aeroportul Baneasa, sau cele de la Ardeal, de pe la noi.

| Andrei101010 explică (pentru Violleta2022):

Voi decola din Otopeni.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei101010):

Nu exista sute de cozi in Otopeni. Te duci la unul din ghiseele de check in pentru zborul tau si stai la coada... cei pentru businnes au cozi separate, nu sunt trecute pe afisajele electronice